Danny Murphy kertoo, miksi Liverpool päästää Georginio Wijnaldumin suosiolla menemään: ”Mitä olen ymmärtänyt…”
Kuva: Getty Images
Liverpoolin entinen keskikenttäpelaaja Danny Murphy pohtii Stadium Astrolla syytä, miksi seura ei tehnyt kaikkea mahdollista pitääkseen Georginio Wijnaldumin.
Keskikenttämies Wijnaldum, 30, on lukeutunut Liverpoolin runkopelaajiin jo useamman kauden ajan, mutta nyt mies on lähtemässä Anfieldilta ilmaiseksi, sillä osapuolet eivät ole solmineet uutta sopimusta.
– Todennäköisesti syy siihen, miksi he eivät ole kääntäneet kaikkia mahdollisia kiviä pitääkseen hänet, on Curtis Jonesin esiinnousu, Murphy arvelee.
– Mitä olen ymmärtänyt, ja näyttönä ovat hänen pelaamansa pelit, Jonesia kohtaan on isot toiveet tuolla pelipaikalla – kolmikon vasemmalla puolella etummaisen pelaajan sijaan. Todennäköisesti hänen esiinnousunsa on saanut heidät päättämään, että he päästävät tämän (Wijnaldum) lähtemään.
Jones, 20, väläytteli osaamistaan päättyneellä kaudella. Hän sai tililleen peräti 34 ottelua, kun kaikki kilpailut huomioidaan. Monipuolinen Jones viimeisteli neljä maalia ja antoi viisi maaliin johtanutta syöttöä.
Sky Sportsin mukaan Wijnaldumin perässä ovat Barcelona ja Bayern München sekä neljä muuta nimeämätöntä seuraa.
Lähde: hitc.com
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Athletic: Liverpool asetti hintalapun pelaajalleen – Italian mestari kintereillä
- Romano: Tässä on Crystal Palacen uusi päävalmentaja
- SkySports: Liverpool sai tylyt pakit – megalahjakkuus teki valintansa!
- The Athletic: Manchester United valmistelee todellista yllätyshankintaa tolppien väliin!
- Manchester City räjäyttämässä joukkueensa – nämä seitsemän pelaajaa myynnissä!
- Englannin ex-maajoukkuemies siirtyy yllättävään osoitteeseen
- ESPN: Tottenham on pulittamassa jättisumman brassipelaajasta
- Guardian: Manchester United haluaa houkutella Elliot Andersonin riveihinsä – Nottingham Forest asetti valtavan hintalapun
- Romano: Manchester United kiinnostunut West Hamin pelaajasta – hintalappu lähes sata miljoonaa euroa
- Arsenal-puolustaja joutuu sittenkin sivuun MM-kisoista
- Liverpoolin pitkäaikainen hyökkääjä: ura ohi 31-vuotiaana – siirtyy muotimaailmaan
- Lähde: Darwin Núñez haluaa palata Valioliigaan – tämä seura toiveena!
- Guardian: Manchester United haluaa houkutella Elliot Andersonin riveihinsä – Nottingham Forest asetti valtavan hintalapun
- Romano: Manchester United kiinnostunut West Hamin pelaajasta – hintalappu lähes sata miljoonaa euroa
- Marc Cucurella: siirtosaagassa jysähti iso käänne!
- ESPN: Tottenham on pulittamassa jättisumman brassipelaajasta
- Arsenal-puolustaja joutuu sittenkin sivuun MM-kisoista
- Manchester City räjäyttämässä joukkueensa – nämä seitsemän pelaajaa myynnissä!
- Valioliiga-legenda sai potkut kasvattajaseurastaan – olisiko tässä Arne Slotin tuleva kohde?
- Toby Alderweireld haluaa auttaa Tottenhamia: ”Jos he haluavat apuani…”