Ristiriitaista tietoa Itä-Lontoosta – entinen QPR-pomo pyrkii ostamaan West Hamin
Kuva: Getty Images
West Ham United Football Club ei ole kaupan, vakuuttavat seuran omistajat David Sullivan ja David Gold. Entinen Queens Park Rangers -johtaja Philip Beard puolestaan vakuuttaa, että hänen edustamansa taho on esittänyt takeet siitä, että sillä on varaa maksaa Sullivanin seuralle asettama hinta.
Sullivan ei ole sanaharkassa toisen tahon kanssa ensi kertaa. Beard taas kertoo, ettei sellaiseen omalta puoleltaan halua – ainakaan julkisuudessa – mutta katsoo olevansa velvollinen korjaamaan West Ham -päällikön puheita.
Sky Sportsin mukaan Sullivan kertoi viime viime viikolla, että virallisia tarjouksia seuran ostosta ei oltu tehty. Hän vakuutti tiistai-iltana, että tilanne ei ole muuttunut. Beard vastasi omalta osaltaan.
– En halua antautua julkiseen vääntöön kommenteista, jotka Sullivan antoi viime viikolla, mutta neuvonantajieni mukaan on välttämätöntä korjata haitallisia ja epätarkkoja lausuntoja.
– Voin vahvistaa, että virallinen tarjous on tehty, ja siinä on mainittu summa jonka Sullivan alunperin kaupasta oli pyytänyt. Hänelle esitettiin myös todisteet varojen olemassaolosta.
Seuraavan kommentin valossa vaikuttaa siltä, että eksentrinen Irons-pomo olisi viime käänteessä vaatinut ostajakandidaatilta takeita siitä, miten itse pääasiassa – jalkapallossa – tultaisiin toimimaan.
– Minulle oli hyvin selkeää, että Sullivanin mielenkiinto kohdistui vain myyntihintaan. Missään vaiheessa meiltä ei pyydetty tietoja jalkapallostrategiastamme. Me olemme hyvin sitoutuneita jatkaan pyrkimyksiämme ostaa seura. Meillä on vahva visio siitä, London Stadiumista, ja sen osuudesta Olympiapuistossa kokonaisuutena. Tukenamme on joukko merkittäviä urheiluhahmoja, sekä West Hamin legendoja jotka rakastavat seuraa, ja haluavat olla mukana sen kehittämisessä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- BBC: Antoine Semenyo haluaa saada siirtonsa tuota pikaa maaliin
- Crystal Palacen alakulo sai jatkoa – nuorukainen iski Tottenham-uransa avausmaalin
- Thomas Frankilta suorat sanat Tottenhamista: ”Olemme mukana Mestarien liigassa, mutta…”
- Italian suurseura Crystal Palacen hyökkääjän kintereillä
- BBC: Kapteeni jättää Crystal Palacen vasta kesällä – saa pian aloittaa sopimusneuvottelut muiden seurojen kanssa
- Christian Eriksen ei pitänyt Rúben Amorimin väitteestä: ”Se ei auttanut meitä ollenkaan”
- Liverpoolin megahankinta osui vihdoin: ”Minun on hyväksyttävä tämä”
- Pep Guardiola sankaristaan: ”Välillä huudan hänelle, ja välillä haluan suudella häntä”
- ”Hän on taktinen nero” – Unai Emery kerää isoa kiitosta
- Seuralegenda huolissaan Arsenalin ongelmasta: ”Emme voi jatkaa näin”
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Enzo Maresca kommentoi Cole Palmerin kiukkuilua
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- Seuralegenda huolissaan Arsenalin ongelmasta: ”Emme voi jatkaa näin”
- Mikel Arteta kritisoi omiaan: ”Se jää takaraivoon”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- ”Hän on taktinen nero” – Unai Emery kerää isoa kiitosta
- Pep Guardiola sankaristaan: ”Välillä huudan hänelle, ja välillä haluan suudella häntä”