Jamie Carragher huolissaan Liverpoolin tulevaisuudesta – ”Ei ole toista, joka olisi voinut tehdä sen”
Kuva: Getty Images
Liverpool-legenda Jamie Carragher on huolissaan siitä, pystyykö seura menestymään tulevaisuudessa, kun se menettää kaksi tärkeää palasta, Jürgen Kloppin ja Michael Edwardsin.
Liverpoolin managerina marraskuussa 2015 aloittaneen Kloppin sopimus ulottuu vuoteen 2024 saakka, jonka jälkeen hän on päättänyt pitää sapattivuoden. Seuran urheilutoimenjohtajana upeaa työtä vuodesta 2016 lähtien tehneen Edwardsin sopimus päättyy jo kuluvan kauden jälkeen, eikä hän aio jatkaa pestissään.
Carragher pelkää sitä, että kaksikko on korvaamaton. Etenkin Kloppin lähtöä Carra pitää valtavana takaisku, sillä hänen mukaansa kukaan muu manageri maailmassa ei olisi pystynyt johdattamaan Liverpoolia vastaavan kaltaiseen menestykseen.
– Viimeisten kuuden vuoden aikana Liverpool on ollut jalkapallomaailman parhaiten menestyneitä seuroja, Carra sanoi Telegraphille.
[readmore from=Liverpool]
– Mutta minulla on suuri pelko siitä, kuinka kauan he vielä pystyvät haastamaan Valioliigan mestaruudesta ja Mestarien liigan voitosta.
– Kun urheilutoimenjohtaja Michael Edwardsin päättyy tämän kauden jälkeen ja Klopp ei todennäköisesti jatka vuoden 2024 jälkeen, monet kannattajat tulevat näkemään sen, onko Liverpoolin menestys ollut pääasiassa tämän kaksikon ansiota vai seuran hämmästyttävän suunnitelman tuotosta.
– Itse uskon, että suurin yksittäinen vaikutus Liverpoolin menestykseen sitten vuoden 2015 on Klopp. Ei ole toista manageria, joka olisi voinut tehdä sen, mitä Klopp on tehnyt Anfieldilla.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Fantasy Premier League: BGW 31 – kannattaako Haaland myydä?
- Mohamed Salah sivuun Liverpoolin seuraavasta ottelusta
- Englannin joukkue maaliskuun maaotteluihin julkaistu
- Chelsean maalivahti joutuu leikkaukseen
- Liam Rosenior otti kantaa Chelsea-pelaajan puhuttaneisiin kommentteihin
- Sky: Manchester Unitedin pelaaja palaa pitkästä aikaa Englannin maajoukkueeseen
- Toimittaja: Newcastle-tähdet lähtökuopissa – seura valmis luopumaan vain toisesta
- Puolivälieriin! Aston Villa onnistui kovassa paikassa
- Mitä trillereitä! Crystal Palace ja Nottingham dramaattisissa europeleissä
- Chelseasta kova väite – vuotaja on löydetty
- Chelseasta kova väite – vuotaja on löydetty
- Puolivälieriin! Aston Villa onnistui kovassa paikassa
- Mitä trillereitä! Crystal Palace ja Nottingham dramaattisissa europeleissä
- ”Kertoo paljon hänestä” – Näin Arne Slot reagoi Mohamed Salah’n peliesitykseen
- Igor Tudoria uhkaa toimintakielto
- Michail Antonio: Graham Potter savusti minut ulos West Hamista
- Bruno Fernandesista pelaajayhdistyksen vuoden pelaaja? Näin Michael Carrick kommentoi
- Gary Neville: Manchester Unitedin on vahvistettava tätä pelipaikkaa kesän siirtoikkunassa
- Eddie Howe otti kantaa Sandro Tonalin tilanteeseen
- Daily Mail: Manchester United pelaa Suomessa tänä vuonna