Katso: Etihadin yleisöltä upea ele maailman vahvimmalle jalkapalloilijalle – Pep Guardiolakin kehui: ”Tämän legendan kohtaaminen on parasta kehitystä pelaajille”
Maailman vahvin jalkapalloilija, Adebayo Akinfenwa, nousi valokeilaan, kun Manchester City ja Wycombe kohtasivat tällä viikolla Liigacupissa.
39-vuotias Adebayo ei onnistunut ottelussa maalinteossa, mutta Etihadin yleisö villiintyi kulttihyökkääjän näkemisestä livenä.
Kun Wycombe-kippari vaihdettiin kentältä pois 65 minuutin pelin jälkeen, iso osa yleisöstä nousi seisomaan ja antoi valtavat suosionosoitukset uransa viimeistä kauttaan pelaavalle hyökkääjälle.
Artikkeli jatkuu videon jälkeen.
Lähes koko uransa ajan Englannin alasarjoissa pelanneen Akinfenwan ikimuistoinen ilta sai kirsikan kakun päälle ottelun jälkeen, kun itse Pep Guardiola vielä kehaisi häntä.
– Oli ilo, että pelaajani kohtasivat legendan englantilaisesta jalkapallosta. Jos he voisivat pelata joka viikonloppu tätä legendaarista hyökkääjää vastaan, se olisi parasta kehitystä näille pelaajille, Guardiola sanoi.
Akinfenwa oli otettu sekä yleisön raikuvista suosionosoituksista että Guardiolan sanoista.
[readmore from=Manchester-City]
– Olin hieman pettynyt siihen, että minulta loppuivat jalat. Mutta tämä oli minulle kokemus, kun sain pelata joukkuetta vastaan, joka on yksi maailman parhaimmista, Akinfenwa kertoi ottelun jälkeen.
– Kuulin myös mitä Pep Guardiola sanoi minusta. Otan nöyränä vastaan hänen sanansa.
– Ja se mitä tulee City-fanien suosionosoituksiin, haluan vain sanoa sydämelliset kiitokset heille kaikille. Se oli todella tyylikäs ele ja minulle erityinen hetki, jonka tulen muistamaan.
LUE MYÖS:
- Erling Haaland teki huimaa historiaa – Man City oli menettää neljän maalin johdon
- Entinen Englannin maajoukkuepelaaja pidätetty raiskauksen yrityksestä
- Liverpoolia vastaan raivonnut brassipeluri pyysi anteeksi
- BBC: Crystal Palace joutuu odottamaan – maalitykki ei halua vielä päättää tulevaisuudestaan
- Fantasy Premier League: GW 14 – katso parhaat budjettihyökkääjät
- Arne Slot kertoi, milloin Mohamed Salah lähtee Afrikan mestaruusturnaukseen
- Eddie Howe: Newcastle tulee olemaan aktiivinen tammikuun siirtoikkunassa
- Guardian: Leeds-valmentaja potku-uhan alla
- Pep Guardiola epätietoinen avainpelaajansa pelikunnosta
- Onko tässä Newcastlen uusi ykköstorjuja? Managerilta vuolaat ylisanat
- Onko tässä Newcastlen uusi ykköstorjuja? Managerilta vuolaat ylisanat
- Thomas Frank otti taas yhteen Spurs-fanien kanssa: ”Täysin asiatonta”
- Arne Slot kertoi, milloin Mohamed Salah lähtee Afrikan mestaruusturnaukseen
- Arsenalia vastaan loistanut Chelsea-peluri ei ehkä pelaa seuraavassa ottelussa: ”Rehellisesti, ei”
- West Ham -tähdeltä suorat sanat Englannin jalkapalloliitolle
- Guardian: Leeds-valmentaja potku-uhan alla
- Pep Guardiola epätietoinen avainpelaajansa pelikunnosta
- Eddie Howe: Newcastle tulee olemaan aktiivinen tammikuun siirtoikkunassa
- Liverpool penkitti Mohamed Salahin ensimmäistä kertaa yli vuoteen – näin perusteli Arne Slot
- Alexander Isak teki viimein maalin Valioliigassa – näin Arne Slot kommentoi