Katso: Łukasz Fabiański lopetti maajoukkueuransa erittäin komeasti – suuri kunnianosoitus niin pelaajilta kuin katsojilta
Kuva: Getty Images
Puola kohtasi lauantaina kotonaan Varsovan kansallisstadionilla San Marinon. Puola voitti pelin 5-0 ja hallitsi tapahtumia täysin.
Mielenkiintoisena kuriositeettina Robert Lewandowski ei tehnyt näistä osumista ainuttakaan. Sen sijaan maalinteossa onnistuivat Karol Świderski, Tomasz Kędziora, Adam Buksa ja Krzysztof Piątek.
Kamppailun toisesta osumasta vastasi San Marinon Cristian Brolli, jolle oma maali oli peräti maajoukkueuran neljäs.
Illan juhlituin sankari oli kuitenkin kotijoukkueen 36-vuotias maalivahti Łukasz Fabiański. West Hamin maalivahti on urallaan pelannut myös muun muassa Arsenalissa ja Swansessa.
Fabiański ilmoitti lopettavansa maajoukkueessa jo kesällä, mutta hän pääsi äänekkään kotiyleisön eteen pelaamaan vielä 57. maaottelunsa.
Se oli myös minuuttimäärä, jonka puolalaisvahti ottelussa pelasi. Kamppailun 57. minuutilla kyynelehtivä Fabiański lähti kävelemään vaihtoon.
Hän kiitti yleisöä, joka huusi tämän nimeä. Kummankin joukkueen pelaajat muodostivat Fabiańskille kunniakujan tämän siirtyessä ulos kentältä.
Tyylikästä toimintaa niin nurmella kuin katsomossa.
Jos alla oleva video ei näy, klikkaa tästä.
LUE MYÖS:
- Lähde: Arsenal kiinnostunut Man Unitedin keskuspuolustajasta
- Telegraph: Chelsea Englannin maajoukkuemiehen perässä
- Arsenal pitämässä kiinni huippulupauksestaan
- Emi Martínez: Hävitty MM-finaali vaikutti Chelsea-siirtoon
- Brighton-pomo otti kantaa valmentajan tulevaisuuteen: ”Emme pelkää sitä”
- GdS: Liverpoolin toppari herättää kiinnostusta Italiassa
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- 0–7! Englanti murskasi Kroatian Kansojen liigassa
- Alan Shearer Manchester Cityn tilanteesta: ”Rangaistus voi olla valtava”
- Thomas Tuchel huolestui Raheem Sterlingistä
- GdS: Liverpoolin toppari herättää kiinnostusta Italiassa
- Kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta: Jannik Vestergaard lopetti uransa
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- Bloomberg kertoo: Jos Manchester Cityä rangaistaan, Arabiemiraatit lupaa kostaa Isolle-Britannialle
- 0–7! Englanti murskasi Kroatian Kansojen liigassa
- Thomas Tuchel huolestui Raheem Sterlingistä
- Alan Shearer Manchester Cityn tilanteesta: ”Rangaistus voi olla valtava”
- Arsenalille surkeita uutisia – jo toinen takareisivamma maaottelutauolta
- Entinen Man United -pelaaja tylyttää Erik ten Hagia: ”Paskamainen”
- Manchester Unitedin kesähankinta pelasi ensimmäisen ottelunsa uudessa seurassaan