Tottenham-pelaaja paljasti: Oli aikoinaan siirtymässä Manchester Unitediin – kertoi miksei se toteutunut
29-vuotias brasilialaislaitahyökkääjä siirtyi PSG:stä Tottenhamiin tammikuussa 2018 noin 30 miljoonalla eurolla.
Moura jäi viime kaudella varsin pienelle vastuulle etenkin Valioliigassa, mutta tällä kaudella Tottenhamin päävalmentaja Nuno on osoittanut luottavansa häneen. Moura on ollut yhtä ottelua lukuun ottamatta avauskokoonpanossa jokaisessa sarjakamppailussa ollessaan pelikunnossa.
Moura paljasti The Players Tribunen haastattelussa olleensa aikoinaan lähellä siirtyä Manchester Unitediin. Osapuolet olivat lähellä yhteisymmärrystä siirrosta, mutta lopulta PSG ehti väliin ja hankki hänet Pariisiin.
– Kesällä 2012 olin hyvin lähellä siirtoa Manchester Unitediin, mutta viime hetkellä PSG:n urheilutoimenjohtaja Leonardo soitti minulle ja onnistui vakuuttamaan minut siirrosta PSG:hen. PSG:llä oli silloin Zlatan Ibrahimovicin kaltainen huippupelaaja ja lisäksi siellä oli brasilialaisia pelaajia, kuten Thiago Silva, Thiago Motta ja Maxwell. Lisäksi olin ollut aiemmin Manchesterissä ja siellä oli hyvin kylmä, joten brasilialaiselle pelaajalle Pariisi oli hieman houkuttelevampi vaihtoehto, Moura myönsi.
Moura edusti PSG:tä noin viiden vuoden ajan ja voitti seurassa viidesti Ranskan pääsarjamestaruuden. Moura jäi Pariisissa kuitenkin viimeisellä kaudellaan hyvin pienelle vastuulle, kun joukkue vahvistui supertähdillä. Pelaamattomuus oli Mouralle vaikeaa.
– Viimeiset puoli vuotta PSG:ssä oli urani vaikeinta aikaa. Olin tehnyt edellisellä kaudella 19 maalia, mutta sitten PSG hankki Neymarin ja Kylian Mbappén. Oletin voivani pelata heidän kanssaan, mutta minua ei otettu edes mukaan kokoonpanoon.Mouran ja Tottenhamin kausi jatkuu keskiviikkoiltana, kun seura kohtaa Burnleyn Englannin Liigacupin neljännesvälieräottelussa. Tottenhamin kausi on sujunut kaksijakoisesti. Lontoolaisseura on Valioliigassa kuudentena, mutta on hävinnyt edellisestä kuudesta sarjaottelustaan peräti neljä.
Lähde: Sport
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Sky: Newcastlen kiikarissa todella iso saalis
- Newcastle hylkäsi Valioliiga-kilpailijan tarjouksen Bruno Guimarãesista
- Internazionale ja Chelsea neuvottelupöytään pelaajasiirrosta – yhdellä varauksella
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Athletic: Manchester City teki uuden tarjouksen Elliot Andersonista
- Sky: Fulham hankkii Bayern Münchenin hyökkääjän
- Toimittaja: Arsenal keskustellut Newcastle-tähden agenttien kanssa
- Cole Palmer kertoi mielipiteensä Thomas Tuchelin päätöksestä
- Alan Shearer antoi vinkin Thomas Tuchelille: ”Uskon hänen tekevän muutoksia”
- José Mourinho: Media asettaa Englannin pelaajille liian suuria paineita
- Arsenal vahvisti jättisiirron – MM-tähti pysyvästi seuraan
- Sky: Fulham hankkii Bayern Münchenin hyökkääjän
- Cole Palmer kertoi mielipiteensä Thomas Tuchelin päätöksestä
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Toimittaja: Arsenal keskustellut Newcastle-tähden agenttien kanssa
- André Onanan tulevaisuus selvillä
- Athletic: Manchester City teki uuden tarjouksen Elliot Andersonista
- Espanjalaismedia: Atlético ja Arsenal suunnittelevat vaihtokauppaa
- Jättikauppa – Serie A:n vuoden puolustaja Chelsean riveihin
- Tätä ei ole nähty vuosikymmeniin – Valioliigan superlupaus teki MM-historiaa