Miksi ihmeessä Bojan Krkić siirtyi Barcelonasta Stokeen? Taituri paljastaa nyt yllätysratkaisunsa taustat

Moni hieraisi silmiään, kun Barcelonan taituri Bojan Krkić siirtyi vuonna 2014 Stoken riveihin neljän vuoden sopimuksella – ehdittyään sitä ennen pelata lyhyempiä jaksoja Roman, Milanin ja Ajaxin riveissä.
Siirto oli riski, mutta jo teini-ikäisenä läpimurtonsa tehnyt espanjalaispelaaja halusi tuntea jälleen suurta intohimoa jalkapalloa kohtaan. Hän tiesi, että Englannissa se voisi syttyä. Ja niin tapahtuikin.
– Jos olen rehellinen, alun perin Valioliiga veti minua puoleensa. Menin sinne ilman, että olisin tuntenut Stoken pelityyliä. En rehellisesti sanottuna tiennyt paljon, mutta unelmani oli pelata Englannissa, 31-vuotias Bojan sanoo SPORTbiblen tuoreessa haastattelussa.
– Se oli yksi suurimmista päätöksistäni urallani, ja olin ylpeä pelatessani heidän joukkueessaan. Olen pelannut isoissa seuroissa ja pienissä seuroissa, mutta voin sanoa, että Barcelonan jälkeen toinen kotini on Stoke. Se on paikka, jossa olin onnellisin.
Bojan oli tyytyväinen siitä, että silloinen manageri Mark Hughes uskoi häneen vielä useiden loukkaantumistenkin jälkeen. Bojan jätti Stoken seuran kanssa yhteistuumin tehdyllä päätöksellä kauden 2018–19 jälkeen.
– Uskon, että pelasin siellä parasta jalkapalloani. Fanit ovat uskomattomia ja jopa vieläkin he lähettävät minulle viestejä. He tulevat olemaan ikuisesti sydämessäni.
Nykyään Bojan edustaa japanilaista Vissel Kobea.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”