Chelsean hankinnalle rajua kritiikkiä faneilta – Thomas Tuchel: ”Tämän takia en ole sosiaalisessa mediassa”
Kuva: Getty Images
Chelsean päävalmentaja Thomas Tuchel myöntää olevansa huolissaan keskikenttäpelaaja Saúl Ñíguezin esityksistä, mutta hänen mukaansa kannattajien on lopetettava pelaajan haukkuminen.
Saúl, 27, siirtyi Chelsean täksi kaudeksi lainalle Atlético Madridista, mutta hän on ollut Lontoossa kuin varjo entisestään. Hän on pelannut Valioliigassa vain 117 minuuttia ja esiintynyt lähes joka kerta alle odotusten.
Kannattajat ottivat Saúlin jälleen silmätikukseen Chelsean päädyttyä keskiviikkona 1-1-tasapeliin Evertonin kanssa. Ottelun jälkeen hänelle satoi kritiikkiä ja pilkkaavia kommentteja sosiaalisessa mediassa.
– Tuntuuko hänestä, että hänellä on samanlainen rooli ja vastuu kuin Atléticossa? Ei, ei ehkä vielä. Onko hänellä vaikeaa? Kyllä, hänellä on vaikeaa, kommentoi Tuchel Goalin mukaan.
– Onko hän ensimmäinen pelaaja, jolla on ollut vaikeaa Valioliigassa? Ei, eikä hän tule olemaan viimeinen. Me suojelemme pelaajiamme ja minä puolustan aina pelajiamme.
– Hän pelasi eilen kutospaikalla, ysipaikalla ja wing-backina. Onko se reilua hänelle? Ei se ole.
– Kun asettaa asiat asiayhteyteen, saa maltillisemman kuvan ja reaktion. Ymmärrän, että ihmiset ovat pettyneitä, mutta tällaiset reaktiot ovat se syy, miksi en itse ole sosiaalisessa mediassa.
– Toivon vain, että Saúl ei lue niitä juttuja, ja miksi hänen pitäisikään? Hän tietää, mitä hänen on tehtävä kehittyäkseen ja hän tekee kaikkensa.
– Hänellä on tällä hetkellä vaikeaa, ja me yritämme yhä löytää hänen parasta versiotaan, emmekä lopeta yrittämistä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jos et voi voittaa heitä, osta heidät: Nottingham Forestilta mielenkiintoinen hankinta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Fulham: Heikompi kuin viime kaudella
- Huippuvahvistus myönsi: Brighton on vain väliporras matkalla ylöspäin
- Sieltä se tuli! Fulham vahvistuu – tiskiin lyötiin ennätyskorvaus
- AC Milan puki myyntihousut jalkaan – nämä Valioliiga-seurat kärkkyvät avainpelaajaa
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Hyökkääjä on kesän yksi suurimmista hahmoista – saattaa siirtyä pian Valioliigaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Lähde: Tottenhamistakin tuttu mies korvaamassa Arsenalin tähtihankinnan
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta
- AC Milan puki myyntihousut jalkaan – nämä Valioliiga-seurat kärkkyvät avainpelaajaa