Belgian A-maajoukkueen päävalmentaja Roberto Martínez ei palaa Evertonin peräsimeen, kertoo Telegraph.

Evertonia vuosina 2013-16 luotsannut Martínez oli seuran ykkösvaihtoehto korvaamaan viikonloppuna potkut saaneen Rafael Benítezin, mutta Belgian jalkapalloliitto ei suostunut jakamaan päävalmentajaansa.

Telegraphin mukaan Evertonin omistaja Farhad Moshirin ja seuran puheenjohtaja Bill Kenwrightin listalla on nyt neljä manageriehdokasta, joiden joukosta löytyvät englantilaislegendat Frank Lampard ja Wayne Rooney. Näitä kahta herraa pidetään myös vahvimpina ehdokkaina Evertonin uudeksi manageriksi.

Lampard on ollut työttömänä siitä lähtien, kun hän sai potkut Chelseasta viime vuoden tammikuussa. Hänet on yhdistetty kuluvan kauden aikana usean eri seuran manageriksi, mutta uran kolmas valmennuspesti antaa yhä odotuttaa itseään.

Rooney työskentelee tällä hetkellä Mestaruussarjassa pelaavan Derbyn managerina. Marraskuussa 2020 tehtävässään aloittaneen Rooneyn sopimus ulottuu kesään 2023 asti, mutta kasvattajaseuransa valmentaminen kiinnostaa takuuvarmasti entistä maalitykkiä.

Mikäli upotus ei näy, voit katsoa sen täältä.