Manchester United laulukuoroon FA Cupissa – huippulupauksen rangaistuspotku karkasi reippaasti maalin yli
Kuva: Getty Images
Mestaruussarjan Middlesbrough eteni perjantaina FA Cupin neljännesvälieriin kaatamalla Manchester Unitedin rangaistusotkukilpailun päätteeksi.
Unitedin Jadon Sancho täräytti pallon jo toisella minuutilla ylärimaan, kun Boron maalivahti Joe Lumley harhaili maaliltaan rangaistusalueen rajalle vastaan.
Hetkeä myöhemmin Cristiano Ronaldo haki näyttävää osumaa saksipotkulla, mutta yritys tuli suoraan Lumleyn syliin.
Ottelua oli takana vajaat 20 minuuttia, kun Unitedille vihellettiin rangaistuspotku. Anfernee Dijksteel ei pysynyt Paul Pogban perässä ja kaatoi ranskalaistaiturin huolimattomasti. Pilkkuvastuun otti Ronaldo, jonka veto viuhui niukasti maalista ohi.
United sai kuitenkin maalinsa pian pilkun jälkeen. Bruno Fernandes pelasi pitkän avauksen Sancholle, joka otti pallon taidokkaasti haltuun, haki vasemman jalkansa vapaaksi ja laukoi pelivälineen takanurkkaan.
Kotijoukkue heilutti verkkoa myös 30. minuutilla, kun Marcus Rashford pamautti pallon maaliin, mutta paitsioliputus pelasti Boron.
United oli selkeästi niskan päällä myös toisella jaksolla. Kotijoukkueen maalivahti Dean Henderson joutui ensimmäistä kertaa torjuntatöihin vasta 57. minuutilla, mutta sai heti pysäytettäväkseen Isaiah Jonesin tulisen kudin, joka oli matkalla etuyläkulmaan.
Middlesbrough tuli tasoihin reilun tunnin jälkeen kiistanalaisella osumalla. Maalin syöttänyt Duncan Watmore osui palloon kädellään ennen kuin nosti sen Hendersonin yli Matt Crooksin viimeisteltäväksi.
Unitedin pelaajat viittilöivät tuomarille käsivirheen merkiksi, mutta maali pysyi uuden sääntötulkinnan mukaisesti voimassa, koska tuomaristo ilmeisesti katsoi Watmoren osuneen palloon vahingossa kädellään. Jos palloa olisi käsitellyt maalintekijä Crooks, osuma olisi voitu hylätä.
Kymmenen minuuttia myöhemmin United oli siirtyä johtoon, kun Boro-vahti Lumley antoi heikon syötön, johon Bruno Fernandes pääsi väliin. Portugalilaistaituri haki nopeaa ratkaisua, mutta pallo kimposi tolpasta takaisin peliin.
Boro puolusti varsinaisen peliajan loppuminuuteilla koko joukkueensa voimin syvällä omalla puoliskollaan, mutta United ei saanut painostuksestaan huolimatta palloa maaliin. Näin ollen ratkaisua lähdettiin hakemaan jatkoajalle.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- The Athletic: Chelsea haluaa Xabi Alonson – ja se voi nyt toteutua
- West Ham vaatii selitystä
- Toimittaja: Chelsea kaavailee jatkosopimusta supertähdelleen
- Nyt se on varmaa: Tottenham tai West Ham putoaa Mestaruussarjaan
- Marcus Rashford puhui tulevaisuudestaan: ”Jos olisin taikuri…”
- Arsenal hyötyi videotarkistuksesta – Man Unitedin legenda raivostui
- West Hamin päävalmentajalta suorat sanat hylätystä maalista: ”En ymmärrä tätä”
- Mikel Arteta ylisti erotuomareiden rohkeutta – ”Tarvittiin paljon uskallusta”
- Gary Neville Arsenalin pelastaneesta VAR-tuomiosta – ”Suurin hetki Valioliigan historiassa”
- David Moyes nieli pettymyksen: ”Se karkaa meiltä”
- Gary Neville Arsenalin pelastaneesta VAR-tuomiosta – ”Suurin hetki Valioliigan historiassa”
- West Hamin päävalmentajalta suorat sanat hylätystä maalista: ”En ymmärrä tätä”
- Arsenal hyötyi videotarkistuksesta – Man Unitedin legenda raivostui
- Mikel Arteta ylisti erotuomareiden rohkeutta – ”Tarvittiin paljon uskallusta”
- Nyt se on varmaa: Tottenham tai West Ham putoaa Mestaruussarjaan
- David Moyes nieli pettymyksen: ”Se karkaa meiltä”
- ”En voinut uskoa silmiäni” – Mestaruussarjan nousukarsinnoissa vakoiluskandaali
- Liverpoolin hamuama toppari myöntää, että Valioliiga on haaveissa
- Lehti: Liverpool ja Newcastle kiinnostuneita Monacon kruununjalokivestä
- Marcus Rashford puhui tulevaisuudestaan: ”Jos olisin taikuri…”