Wayne Rooney yritti aikanaan satuttaa tahallaan vastustajaa: ”Vaihdoin siihen peliin pitkät metalliset nappulat”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin kaikkien aikojen maalintekijä Wayne Rooney myöntää, että hän vaihtoi aikanaan kenkiinsä pidemmät nappulat, jotta voisi vahingoittaa jotain Chelsean pelaajaa.
Derbyn päävalmentajana nykyisin toimiva Rooney, 36, päätti huhtikuussa 2006, että hän haluaa jättää jälkensä johonkin vastustajan pelaajaan, ja kohteeksi valikoitui Chelsean toppari John Terry.
Manchester United tarvitsi kipeästi pisteitä jarruttaakseen Chelsean mestaruusjunaa, joka puksutti yhdeksän pistettä edellä Unitedia. Chelsea kukisti kuitenkin Unitedin 3-0 ja eteni myös sarjan voittoon.
Ottelua oli takana vain seitsemän minuuttia, kun Rooney taklasi Terryä rajusti, ja puolustajaa jouduttiin hoitamaan kentän laidalla. Terry pystyi jatkamaan ottelua, mutta hän lähti stadionilta kainalosauvojen kanssa.
– Me tiesimme, että Chelsea voittaisi mestaruuden, jos se voittaisi meidät sinä päivänä, muistelee Rooney uudessa dokumenttielokuvassa.
– Urani viimeiseen otteluun asti käytin aina muovisia nappuloita, joissa oli metallikärki. Siihen otteluun vaihdoin mahdollisimman pitkät metalliset nappulat, koska halusin satuttaa ja vahingoittaa jotakuta.
– Tiesin, että he voittavat sen pelin. He olivat parempi joukkue, joten vaihdoin nappulani.
– John Terry lähti stadionilta kainalosauvojen kanssa. Jätin reiän hänen jalkaansa, ja pelin jälkeen annoin hänelle paitani, johon laitoin nimikirjoitukseni. Lähetin sen hänelle pari viikkoa myöhemmin ja pyysin nappulaani takaisin.
Rooneyn kertomus kantautui myös Terryn korviin, ja topparilegenda reagoi tarinaan huvittuneesti sosiaalisessa mediassa.
– Puhutaanko tässä siitä kerrasta, kun jätit nappulasi jalkaani? kysyi Terry Twitterissä nauravien hymiöiden kera.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Gary Neville: En ole koskaan uskonut Rúben Amorimin menettävän pukukoppia – ”Pelaajat pitävät hänestä paljon”
- Fabrizio Romano: Arne Slot ei ole potku-uhan alla surkeista tuloksista huolimatta
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta
- Enzo Maresca: Kaksi kuukautta sivussa ollut Chelsea-hyökkääjä palaa pelikentille
- Crystal Palace tyrmäsi Liverpoolin liigacupissa!
- Liverpool hävisi taas – Arne Slot nosti materiaalin kapeuden esiin
- Max Dowman, 15, tekee Arsenalin seurahistoriaa
- Times: Avainpelaaja haluaa jättää West Hamin
- Pep Guardiola: Manchester Cityn kakkosvahti nousee Englannin maajoukkueen ykkösmaalivahdiksi
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Mikel Arteta kertoi miksei Ben White ole saanut peliaikaa
- Federico Chiesa kertoi miksi jäi viime kaudella pienelle peliajalle Liverpoolissa
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta