ESPN: Man United aloittaa sopimusneuvottelut kahden runkopelaajan kanssa – kolmen pelaajan kanssa ei aiota neuvotella, sanoo Fabrizio Romano
Manchester United on valmis aloittamaan jatkosopimusneuvottelut hyökkääjä Marcus Rashfordin ja laitapuolustaja Luke Shaw’n kanssa, kertovat ESPN:n lähteet.
Mediatietojen mukaan pelintekijä Bruno Fernandes on jo päässyt sopuun viisivuotisesta jatkopestistä, joka takaa hänelle 240 000 punnan viikkopalkan. Sopimus on määrä julkistaa maaottelutauon jälkeen.
Rashfordin ja Shaw’n lasketaan kuuluvan Unitedin ydinryhmään, joka halutaan pitää Old Traffordilla, vaikka uuden managerin nimi ei ole vielä tiedossa.
ESPN:n tietojen mukaan Rashford, 24, suhtautuu avoimesti tulevaisuuteensa eikä aio tehdä päätöksiä kiireaikataululla. Englantilaisen taso on romahtanut tällä kaudella, ja hän putosi Englannin maajoukkueryhmästä.
Siirtoasioihin erikoistunut toimittaja Fabrizio Romano kirjoittaa Twitterissä, ettei United aio aloittaa jatkosopimusneuvotteluja Jesse Lingardin, Edinson Cavanin tai Juan Matan kanssa. Kaikkien sopimukset ovat päättymässä tähän kauteen.
Jos alla oleva twiitti ei näy, voit käydä katsomassa sen täältä.
Bruno Fernandes new deal will be completed in the coming days - talks with Luke Shaw will take place soon.
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: ”Tämä on ollut outo kausi”
- Mikel Arteta otti kantaa Bukayo Sakan tilanteeseen: ”Puhumme viikoista”
- Leikkaukseen joutunut Chelsea-vahti saattaa palata tositoimiin jo viikonloppuna
- Englannin maajoukkueesta tuttu puolustaja lopettaa uransa 33-vuotiaana
- Ranskalaisvalmentajalle ei käynyt siirto Valioliigaan – kieltäytymisen syy selvisi
- Chelsean laitahyökkääjä herättää kiinnostusta Italiassa
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas
- Chelsean sopimuspelaajalta kovia sanoja työnantajastaan: ”Ei merkkiäkään elämästä”
- Manchester Cityn sopimuspelaaja nousi ratkaisijaksi – päävalmentajalta sapiskaa
- Chelsean supertähti jätettiin jälleen ulos Englannin maajoukkueesta – Tuchel teki kovan ratkaisun
- Pelastiko loppuhetken maali valioliigaluotsin työpaikan?
- Sky: Näin tapahtuu Manchester Unitedissa, jos Michael Carrick saa potkut
- Chelsean supertähti jätettiin jälleen ulos Englannin maajoukkueesta – Tuchel teki kovan ratkaisun
- Liam Rosenior avautui Chelsea-ajastaan – englantilaismedia teki hänestä pilkan kohteen
- Nuno Espírito Santo sai potkut – tuttu valioliigaluotsi tilalle
- Chelsean sopimuspelaajalta kovia sanoja työnantajastaan: ”Ei merkkiäkään elämästä”
- Jack Grealishin tilanne ihmetyttää – David Moyes antoi kryptisen vastauksen
- Manchester Cityn sopimuspelaaja nousi ratkaisijaksi – päävalmentajalta sapiskaa
- Crystal Palacen topparia ei nähty ollenkaan Eurooppa-liigassa – Pierre Sage: ”En halua kommentoida”
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas