F1-tähti Lewis Hamilton vahvisti Chelsea-aikeensa – haluaa olla ostamassa lontoolaisjättiä: ”Tämä on mahtava mahdollisuus”
Kuva: Getty Images
Formula 1 -sarjan seitsemänkertainen maailmanmestari Lewis Hamilton on vahvistanut, että hän on lähtenyt tukijaksi Sir Martin Broughtonin johtamaan konsortioon, joka haluaa ostaa Chelsean.
Brittimediassa uutisoitiin tällä viikolla, että Hamilton, 37, ja tennistähti Serena Williams, 40, ovat sijoittamassa hankkeeseen.
– Chelsea on yksi maailman suurimmista joukkueista. Olin vain, että ”Vau”, kun kuulin tästä mahdollisuudesta. Tämä on mahtava mahdollisuus olla osa jotain suurta, kommentoi Hamilton BBC:n mukaan.
– Sir Martin varasi aikaa puhuaakseen kanssani puhelimessa ja selitti minulle hänen ja hänen tiiminsä tavoitteet, jos he voittaisivat tarjouskilpailun, mikä oli uskomattoman jännittävää ja vastasi pitkälti arvojani.
BBC:n tietojen mukaan Hamilton ja Williams ovat olleet alusta asti mukana Broughtonin konsortiossa. Heillä ei kuitenkaan olisi päätäntävaltaa urheilullisista asioista.
– Olen ollut jalkapallofani lapsesta asti. Pelasin joka vuosi kouluni joukkueessa ja olen käynyt lukuisissa otteluissa, jatkoi Hamilton.
– Halusin nuorena sopeutua joukkoon, ja kaikki lapset kannattivat eri joukkueita. Muistan, että vaihtelin suosikkiani joukkueesta toiseen ja siskoni löi minua ja sanoi, että minun on kannatettava Arsenalia, joten minusta tuli Arsenalin kannattaja.
– Mutta setäni Terry on iso Chelsean kannattaja, ja olen ollut hänen kanssaan useasti katsomassa Arsenalin ja Chelsean otteluita.
LUE MYÖS:
- Fantasy Premier League: GW 5 – tässä ovat parhaat yhden viikon puntit
- Chelsean himoama ranskalaislupaus aloittaa ammattilaisuransa Monacossa
- Käännä katse muualle, Man United -fani: 16-vuotias poika superkunnossa – samaan pystynyt vain Lionel Messi
- Athletic: JJ Gabrielin ei odoteta palaavan Manchester Unitedin harjoituskeskukseen
- Michael Carrick kertoi mielipiteensä JJ Gabrielin tilanteesta
- Virallista: Todd Boehly jättää Chelsean
- Katso: Liigacupin neljännen kierroksen parit arvottu
- Manchester United putosi liigacupista – näin Michael Carrick kommentoi
- Chelsean maalitykki sivuun maajoukkuepeleistä loukkaantumisen vuoksi
- Manchester United suli täysin – lähtö tuli cupista
- Manchester United suli täysin – lähtö tuli cupista
- Raheem Sterling kaahasi ja kolaroi – autosta tehtiin raskauttava löytö
- Virallista: Tottenham-hylkiö löysi uuden seuran
- Katso: Liigacupin neljännen kierroksen parit arvottu
- Enzo Marescalla hirtti kiinni: ”Jauhetaan yhdestä tilanteesta, kun me pelasimme kymmenellä”
- Manchester United putosi liigacupista – näin Michael Carrick kommentoi
- Virallista: Todd Boehly jättää Chelsean
- Michael Carrick kertoi mielipiteensä JJ Gabrielin tilanteesta
- Manchester United menettämässä superlupauksensa Espanjaan – Barcelona ja Real Madrid molemmat perässä
- Nähdäänkö Arsenalin superlupaus jo Valioliigassa? – Näin Mikel Arteta vastasi