Tottenhamin otsikkotason hankinta kesällä 2019 oli Lyonista 60 miljoonalla eurolla naarattu keskikenttäpelaaja Tanguy Ndombélé. Kaikki ei kuitenkaan Ranskan A-majoukkueessakin esiintyneen, nykyisin 25-vuotiaan kohdalta loksahtanut paikoilleen, eivätkä seuran alituiset managerivaihdokset ole ainakaan auttaneet asiaa.

Sopimus Spursin kanssa tehtiin kestämään hulppeasti aina vuoteen 2025, mutta tammikuussa Ndombélé lähetettiin lainalle takaisin vanhaan seuraansa. Lyonilla on lainakontrahdin mukaan osto-oikeus, jota se ei kuitenkaan Football Insiderin mukaan ole kiinnostunut käyttämään.

On jo pitkään ollut selvää, että Ndombélé kuuluu samaan osastoon Giovani Lo Celson ja Steven Bergwijnin kanssa; pelaajiin joista Spurs haluaa eroon.

Ndombélén uralle Valioliigassa ehti kertyä pelimerkinnät 63 ottelusta, joissa tehoja kuuden maalin ja viiden syötön edestä.

LUE MYÖS:

Tottenhamin ennätyshankinta kertoi, miksi jätti seuran tammikuussa: ”Se ei ole heidän vikansa, mutta…”

Tottenhamin ennätyshankinta tuotti päänvaivaa edellisille managereille – nyt on Antonio Conten vuoro yrittää

Valioliigan kärki kolmen ottelun päässä kauden lopusta – näin asiat voisivat vielä muuttua