Tässä ehdokkaat Valioliigan kauden manageriksi – vain kaksi on kärkikymmenikössä

Valioliiga on julkistanut ehdokkaansa kuluvan kauden parhaaksi manageriksi.
Merkille pantavaa ehdokkaissa on se, että kirjoitushetkellä vain kaksi heistä on Valioliigan kärkikymmenikössä.
Kuluvan kauden parhaaksi manageriksi ovat ehdolla Manchester Cityn Pep Guardiola, Liverpoolin Jürgen Klopp, Crystal Palacen Patrick Vieira, Brentfordin Thomas Frank ja Newcastlen Eddie Howe.
City ja Liverpool kisaavat keskenään Valioliigan mestaruudesta. Guardiolan suojatit johtavat sarjaa kolmen pisteen erolla Kloppin ryhmään, kun kaksi kierrosta on pelaamatta.
Vieira nimitettiin Palacen manageriksi viime kesänä, ja hän on onnistunut nostamaan joukkueensa heti debyyttikaudellaan sarjan keskikastiin, vaikka lontoolaisten pelaajistoa uudistettiin kesällä isolla kädellä.
Frank taas nosti Brentfordin täksi kaudeksi Englannin pääsarjatasolle ensimmäistä kertaa 74 vuoteen. Tanskalaisluotsin ryhmä on säilyttämässä sarjapaikkansa ilman suurempia ongelmia, ja se on saanut kehuja edistyksellisestä pelitavastaan, jolla ovat kaatuneet muun muassa Chelsea, Arsenal ja West Ham.
Howe taas on ollut Newcastlen uuden aikakauden ja pelastusprojektin pääarkkitehtejä. Hänet nimitettiin Magpiesin päävalmentajaksi viime marraskuussa joukkueen ollessa Valioliigassa viimeistä edellisenä. Newcastlesta on kuitenkin tulossa Howen alaisuudessa Valioliiga-historian ensimmäinen joukkue, joka säilyttää sarjapaikkansa jäätyään 14 ensimmäisellä kierroksella ilman voittoa.
Voittaja valitaan yleisön ja asiantuntijapaneelin yhteisäänillä. Kannattajat voivat äänestää omaa suosikkiaan Valioliigan sivuilla 16. toukokuuta kello 20 asti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”