Juventus on tehnyt tarjouksen Paul Pogballe – valmentaja vitsaili: ”Kuka hän on?”
Kuva: Getty Images
Juventus on tarjonnut Manchester Unitedin keskikenttäpelaajalle Paul Pogballe kolmen vuoden sopimusta, kertoo Goalin Juventus-kirjeenvaihtaja Romeo Agresti.
Sisäpiiritoimittaja Agrestin mukaan Juventus on tarjonnut 29-vuotiaalle Pogballe 7.5 miljoonan euron vuosipalkkaa sekä bonuksia päälle. Ranskalaistaiturin kerrotaan puntaroivan tällä hetkellä vaihtoehtojaan.
Pogban ja Manchester Unitedin sopimus päättyy ensi kuussa, jolloin hän voi vaihtaa seuraa ilman siirtokorvausta, ellei uutta diiliä synny.
Uutisoimme aiemmin tällä viikolla Sky Sportsin tietojen pohjalta, että Pogban edustajat tapasivat Juventuksen maanantaina.
[readmore from=Manchester-United]
Myös Real Madridin ja Paris Saint-Germainin kerrotaan tarkkailevan Pogban tilannetta, mutta ranskalaistähti ei ole myöskään sulkenut pois mahdollisuutta jäädä Valioliigaan. Brittimedian mukaan Pogba harkitsi aiemmin vakavissaan Manchester Cityn ”mairittelevaa” tarjousta, mutta hänen edustajansa ilmoittivat Unitedin paikallisvastustajalle, että Pogba jatkaa uraansa jossain muualla.
Juventuksen toimitusjohtaja Maurizio Arrivabene tapasi Pogban edustajat tällä viikolla, mutta aiheesta kysyttäessä hän sanoi Sky Sport Italialle, että hän ei keskustellut heidän kanssaan Pogbasta.
– Pogba on Manchester Unitedin pelaaja. Meidän on kunnioitettava häntä ja hänen joukkuettaan. Pogban agentit edustavat myös [Juventuksen] Moise Keaniä ja Luca Pellegriniä, joten on vain normaalia, että tapaan heitä, kommentoi Arrivabene Goalin mukaan.
– Tämänpäiväisen tapaamisen aiheena ei ollut Pogba. Jos me haluaisimme puhua Pogballe, meidän pitäisi ensin puhua Manchester Unitedille. Se on seurojen välinen herrasmiessopimus.
Jos siirto Juventukseen toteutuu, kyseessä olisi jo toinen kerta, kun Pogba siirtyy torinolaisjätin riveihin ilmaiseksi Manchester Unitedista. Pogba edusti Unitedia ensimmäisen kerran jo vuosina 2009-2012, kunnes siirtyi Juventukseen, joka kauppasi hänet neljän kauden jälkeen takaisin Manchesteriin silloisella maailmanennätyssummalla, 105 miljoonalla eurolla.
Artikkeli jatkuu kuvan alla.

LUE MYÖS:
- Romano: Arsenal sai jättisopimuksen maaliin – seuraava jatkopahvi työn alla
- Liverpool pestasi tutun miehen takaisin johtotehtäviin
- David de Gea piikitteli Manchester Cityä talousrikkomuksista
- Valioliigan seurat harkitsevat oikeustoimia Manchester Cityn takia
- Thomas Tuchel latasi tylyn arvion Cole Palmerista: ”Se vain on fakta”
- Manchester City jäi kiinni – tämä on tilanne
- The Athletic: Nyt se tuli – Manchester City todettu syylliseksi talousrikkomuksiin
- Jamie Carragher: Manchester United ei voi antaa Michael Carrickille potkuja lähiaikoina
- Andy Robertson kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista: ”Valmentaja on puhunut siitä meille”
- Erling Haalandin loistava alkukausi jatkui maajoukkueessa – kaksi maalia Tanskan verkkoon
- The Athletic: Nyt se tuli – Manchester City todettu syylliseksi talousrikkomuksiin
- David de Gea piikitteli Manchester Cityä talousrikkomuksista
- Thomas Tuchel latasi tylyn arvion Cole Palmerista: ”Se vain on fakta”
- Valioliigan seurat harkitsevat oikeustoimia Manchester Cityn takia
- Manchester City jäi kiinni – tämä on tilanne
- Jamie Carragher: Manchester United ei voi antaa Michael Carrickille potkuja lähiaikoina
- Andy Robertson kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista: ”Valmentaja on puhunut siitä meille”
- Arsenalin Kai Havertz loukkaantui maaottelussa – Klopp: ”Toivottavasti kyse ei ole mistään vakavasta”
- Bruno Guimarães kertoi miksi jätti Newcastlen
- Thomas Tuchel kertoi kenelle antaisi Ballon d’Orin