Asiantuntija syyttää Antonio Rüdigerin lähdöstä Frank Lampardia – ”Teki päätöksensä puolitoista vuotta sitten”

Valioliigan kolmantena olevan Chelsean puolustus on menossa ensi kaudeksi uuteen uskoon. Lähtökuopissa ovat ainakin vahvistamattomien tietojen mukaan Barcelonaan siirtyvä Andreas Christensen ja Real Madridiin matkalla oleva Antonio Rüdiger. Myös Cesar Azpilicuetan ja Marcos Alonson arvellaan olevan siirtymässä muualle.
Etenkin 29-vuotiaan saksalaistopparin Rüdigerin lähtö Chelseasta ilmaissiirrolla on seuralle valtava isku. Rüdiger on Chelsean tämän kauden ylivoimainen peliaikakuningas ja lukeutuu joukkueen ehdottomasti parhaisiin ja tärkeimpiin pelaajiin.
Sky Sportsin asiantuntijakolumnisti Paul Merson kuitenkin arvelee, että Chelsea menetti pelin Rüdigerin suhteen jo kauan sitten, joukkueen ollessa vielä edellisen valmentajan Frank Lampardin valmennuksessa.
– Rüdigerin menettäminen Real Madridiin tulee särkemään Chelsean sydämen. Hän kuitenkin teki päätöksensä jo 18 kuukautta sitten johtuen siitä, kuinka Lampard kohteli häntä, Merson väittää kolumnissaan.
– Lampard hyllytti hänet täysin ulos joukkueesta. Luulen, että sillä oli kauaskantoinen vaikutus Rüdigeriin. Silloin hän päätti, ettei allekirjoita uutta sopimusta.
Merson ei myöskään usko, että Rüdigerin korvaamisesta tulisi helppoa.
– Chelsea luopuu 70-80 miljoonan punnan puolustajasta ilmaiseksi, ja heidän täytyy hankkia 70 miljoonalla punnalla joku, joka ei ole läheskään yhtä hyvä kuin Rüdiger.
[readmore from=Antonio-Rudiger]
– Heidän täytyy vahvistaa puolustustaan, sillä Rüdiger ja Andreas Christensen lähtevät. Pidän Trevor Chalobahista, mutta koska Chelsea pelaa kolmen topparin linjalla, heidän täytyy hankkia toinen puolustaja, Merson lisäsi.
Frank Lampard valmensi Chelseaa kesästä 2019 tammikuuhun 2021. Rüdiger vietti syyskauden 2020 pääosin vaihtopenkillä etenkin valioliigaotteluissa, mutta palasi vakioavauskokoonpanon pelaajaksi heti Lampardin potkujen jälkeen, maanmies Thomas Tuchelin otettua Chelseassa ohjat.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Wolverhampton maksamassa 25 miljoonaa euroa La Liga -pelaajasta