Marina Granovskaia on jättämässä Chelsean, kertoo Telegraph.

Chelsean urheilujohtajana pitkään työskennellyt Granovskaia lähtee seurasta ennen kesän siirtoikkunan päättymistä.

Granovskaia on vastannut muun muassa Chelsean pelaajasiirtoihin liittyvistä asioista. Granovskaia siirtyi Chelsean palkkalistoille noin kymmenen vuotta sitten. Silloinen omistaja Roman Abramovitš antoi Granovskaialle paljon valtaa seuran sisällä.

Chelsea vahvisti aiemmin maanantaina, että seuran puheenjohtaja Bruce Buck jättäytyy syrjään Chelsean toiminnasta. Buck työskenteli Chelsean puheenjohtajana noin 20 vuoden ajan.

Chelsean uusi omistaja Todd Boehly työskentelee yhdessä päävalmentaja Thomas Tuchelin kanssa siirtojen parissa. Boehly neuvottelee parhaillaan Internazionalen kanssa Romelu Lukakun siirrosta takaisin Italiaan. Boehlyn on määrä palkata uusi urheilutoimenjohtaja seuraan.