Walesin A-maajoukkueen kapteeni Gareth Bale jättää tänä kesänä Real Madridin yhdeksän Espanjassa vietetyn vuoden jälkeen.

32-vuotias Bale etsii ensi kaudeksi seuraa, ja kenties tämän hetken jopa todennäköisin määränpää löytyy hänen kotimaastaan Walesista.

WalesOnlinen mukaan Bale vieraili tänään keskiviikkona Cardiff Cityn harjoituskeskuksessa ja tapasi seuran manageri Steve Morisonin ensimmäistä kertaa. Morisonin ja Balen kerrotaan keskustelleen muun muassa walesilaishyökkääjän tulevaisuudesta.

Cardiff aloitti tänään ensi kauteen valmistautumisen, mutta vaikka Bale tekisi seuran kanssa sopimuksen, ei hän liittyisi harjoitusvahvuuteen vielä pitkään aikaan. Hyökkääjätähden on määrä lomailla 16. heinäkuuta saakka, mutta siitä huolimatta hänen odotetaan tekevän päätös tulevaisuudestaan lähipäivien aikana.