Myös Manchester City osalliseksi maalivahtimyllerrykseen? Saksalainen tähtäimessä

Kuten aiemmin torstaina kerrottiin, on Valioliigan maalivahtipuolella joko käynnissä tai käynnistymässä paljon liikennettä. Liikehdintä saattaa koskea myös kahden viime kauden mestarijoukkue Manchester Cityä.
Eri lähteet kertovat Cityn olevan aikeissa hankkia Bundesliigasta pudonneen Arminia Bielefeldin saksalaismaalivahti Stefan Ortegan.
Kun Ederson ei tiettävästi ole lähdössä mihinkään, ja konkari Scott Carsonkin teki hiljattain uuden sopimuksen, tarkoittaa Ortega-kiinnostus Zack Steffenin mahdollista tähyilyä muualle. Cityn alle 23-vuotiaiden irlantilaismaalivahti Gavin Bazunu siirtyy Southamptoniin 14 miljoonan euron kaupalla kuun vaihteessa.
Steffenin rooli Edersonin vahvassa varjossa on yhdysvaltalaiselle hankala; hän taistelee MM-paikasta juuri Arsenaliin siirtyneen Matt Turnerin kanssa. On siis hyvinkin mahdollista että 27-vuotias siirtyy peliajan perässä toisaalle.
29-vuotias Ortega saapuisi Etihadille vapaana agenttina, ja joidenkin tietojen mukaan siirto on jo varsin lähellä.
Luetuimmat
- Lähde: Brasilian maajoukkuehyökkääjä haluaa siirtyä Manchester Unitediin
- Oho! Gareth Bale tekemässä yllätysratkaisun – peliura jatkuu Englannin Mestaruussarjassa?
- Valioliigajättiläisten tavoittelema maalitykki teki ratkaisunsa
- Tottenham kattoi pöydän veriviholliselleen – Gabriel Jesusilla käytännössä vain yksi vaihtoehto
- Juhannus käyntiin – Cristiano Ronaldosta Robert Lewandowskin korvaaja?
- Toinenkin Chelsean jättihankinta lähtee lainalle?
- Man United ei ollut kiinnostunut huippumanagerin palveluksista – Patrice Evra yhä harmissaan päätöksestä: “Hän olisi voinut saada jotain aikaiseksi”
- Paikallislehti: Arsenalin kaikkien aikojen kallein pelaajahankinta haluaa jättää seuran
- Sky Sports: Christian Eriksen valitsee enää kahden seuran väliltä
- Cristiano Ronaldo turhautunut Man Unitedin hitaaseen siirtoikkunaan -“Seura ei voi menettää pelaajaa Liverpoolille”