Chelsean toimistolla on käynnissä pienoinen myllerrys, kun uudet omistajat ovat saapuneet taloon. Siirtojen mahdollistaja Marina Granovskaia jätti seuran ja nyt saman teki myös seuran entinen maalivahti ja Petr Cech, joka työskenteli seurassa neuvonantajana.

Granovskaia oli Chelsean entisen omistajan Roman Abtamovitšin rekrytointi ja tärkeä henkilö nimenomaan siirtojen neuvottelijana. Granovskaia oli tuomassa Chelseaan toinen toistaan kovempia hankintoja, joten hänen lähtönsä on varmasti vaikea korvattava. Monen siirron kohdalla nimenomaan Granovskaian roolia on korostettu.

Cechin ja Granovskaian lisäksi seuran pitkäaikainen puheenjohtaja Bruce Buck lopetti tehtävässään.

Seuran uudella omistajalla Todd Boehlylla riittää tekemistä, sillä hän toimii väliaikaisena urheilutoimenjohtajana siihen asti, kunnes seura löytää pestiin pätevän henkilön. Tehtävää ei ainakaan helpota se, että kesän siirtoikkuna on käynnissä.