Crystal Palacen uusi hankinta kertoi joutuneensa kiristyksen uhriksi – ”Ryhdymme kaikkiin tarvittaviin oikeudellisiin toimiin”
Crystal Palacen uuden keskikenttäpelaajan Cheick Doucourén agentti sanoo, että hänen asiakkaansa on joutunut kiristysyrityksen uhriksi siirryttyään lontoolaisseuraan.
Malin A-maajoukkueessa kahdeksan kertaa esiintynyt Doucouré, 22, liittyi Palacen riveihin tänä kesänä ranskalaisesta Lensistä, joka sai hänen siirrostaan 21.3 miljoonan euron korvauksen.
Doucouréa edustava Alexis Rutman sanoo Crystal Palacen ja Malin jalkapalloliiton tuella julkaisemassaan lausunnossa, että kiristäjät ovat vaatineet Doucourélta ja hänen lähipiiriltään rahaa, jotta he eivät paljastaisi pelaajan ”kaksoisidentiteettiä”.
Lausunnon mukaan kiristäjät ovat pommittaneet Doucouréa WhatsApp-viesteillä hänen siirryttyään Crystal Palaceen. Rutman sanoo, että kiristäjien väitteet perustuvat ”vääriin asiakirjoihin”.
– Nämä henkilöt väittävät väärillä todisteilla, että päämiehelläni olisi kaksoisidentiteetti, ja vaativat rahasumman maksamista vastineeksi vaikenemisestaan, kommentoi Rutman lausunnossa.
– Päämiehelleni ja hänen lähipiirilleen on osoitettu viime päivinä useita tämänsuuntaisia Whatsapp-viestejä, joihin on liitetty vääriä asiakirjoja.
– Ryhdymme kaikkiin tarvittaviin oikeudellisiin toimiin sekä rikos- että siviilioikeudellisessa mielessä näitä henkilöitä vastaan mutta myös kaikkia niitä vastaan, jotka tukevat, hyväksyvät tai välittävät, missä tahansa muodossa, tällaisia toimia ja/tai tällaisia herjaavia syytöksiä.
Crystal Palacen manageri Patrick Vieira antoi lehdistötilaisuudessa täyden tukensa Doucourélle.
– Puhuin hänelle ja hänen asianajajalleen. Tietenkin minä ja seura tuemme pelaajaa täysin.
– Tämä on asia, jota hän pelaajana ja me jalkapalloseurana emme voi hyväksyä.
Lähteet: Goal, AFP
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Romano: Manchester United muutti suunnitelmiaan – siirto kariutui
- Valioliigasta pudonnut Burnley luopuu ykköstopparistaan
- BBC: Tähtipelaaja eristettiin muusta Englannin joukkueesta
- Toimittaja: Arsenal suunnittelee 90 miljoonan tarjousta Valioliiga-tähdestä
- Jürgen Klopp paljasti, miten Liverpool yritti hankkia Kylian Mbappén – ”Panostimme täysillä”
- Xabi Alonso: Näin Chelsea voi menestyä – ”Se on aina kaikista tärkein asia”
- Emi Martínez kiinnostunut siirtymään Italian suurseuraan – tarjous ei miellytä Aston Villaa
- Newcastle ei kuuntele tarjouksia kapteenistaan – Arsenal kintereillä
- Englannin puolustajalle kahden ottelun pelikielto – sivussa mahdollisesta MM-välierästäkin
- Manchester United on kaappaamassa toisen valioliigaseuran ykkösmaalivahdin