70-luvun menestysseura Nottingham Forestin paluuta Valioliigaan on odotettu. Forest voitti kultavuosinaan kahdesti Mestarien liigaa edeltäneen Euroopan Cupin ja kerran Englannin pääsarjamestaruuden.

Onko paluu Valioliigaan uuden menestysluvun alkua?

Yli 20 vuoden odotus päättyi nousukarsintojen voittajana

Forest teki paluun Valioliigaan 23 vuoden odotuksen jälkeen. Seura oli viimeksi pelannut Englannin pääsarjatasolla kaudella 1998-99. Väliin mahtui myös muutama kausi maan kolmostasolla.

Ensimmäisen kuukauden jälkeen Nottinghamin asetelmat olivat täysin päinvastaiset kuin nousijakandidaatilla pitäisi olla. Forest oli aloittanut kauden surkeimmalla mahdollisella tavalla kerättyään seitsemään ensimmäiseen kierrokseen vain yhden pisteen. Tässä vaiheessa mielessä oli vain oman sarjapaikan säilyttäminen Mestaruussarjassa.

Käännekohta tapahtui syyskuun 16. päivänä, kun Chris Hughton erotettiin tehtävästään managerina. Tilalle palkattiin entinen Swansea-luotsi Steve Cooper. Cooperin pesti käynnistyi syyskuun lopussa viiden ottelun tappiottomalla putkella. Niistä Nottingham voitti neljä. Kauden pisin, viiden ottelun voittoputki sijoittui maalis-huhtikuun välille. Nottingham päätti lopulta kauden neljänteen sijaan ja ansaitsi paikan nousukarsinnoissa.

Nousukarsinnoissa Forest selätti ensin Sheffield Unitedin ennen Wembleyllä pelattua loppuottelua Huddersfieldiä vastaan. Finaalin ratkaisumaalissa oli hieman onneakin mukana, kun James Garnerin keskitys ohjautui Huddersfield-puolustaja Levi Colwillin kautta omaan maaliin.

Nousun lisäksi on mainittava Nottinghamin komea suoritus FA Cupissa. Turnauksessa odotukset ylittänyt Forest raivasi Arsenalin ja Leicesterin kokoiset valioliigaseurat tieltään selviten puolivälieriin saakka. Kahdeksan parhaan joukossa cupin tuleva mestari Liverpool oli liian suuri este ylitettäväksi.

Nigerialaishyökkääjä vilkkaan siirtoikkunan timantti

Nottingham rikkoi kesäkuussa siirtoennätyksensä vahvistettuaan hyökkäystä Union Berlinin kärkipelaaja Taiwo Awoniyillä. KuPS:ia vuosi sitten Konferenssiliigan karsinnoissa kurittanut nigerialainen maksoi Forestille 18,4 miljoonaa puntaa. Hinta oli perusteltu, sillä Awoniyi tulitti viime kaudella uransa tehokkaimman 15 maalin kauden Bundesliigassa. Hän korvaa Aston Villaan lainansa jälkeen palaavan Keinan Davisin.

Maalivahtiosastolle pestattiin Manchester Unitedissa pienelle peliajalle David de Gean takana jäänyt Dean Henderson. Lainajaksoillaan Sheffield Unitedissa muutama kausi sitten vakuuttavia otteita esittänyt 25-vuotias torjuja saapuu nousijajoukkueeseen täynnä motivaatiota todistaa kuuluvansa valioliigatasolle.

Hendersonille on tiedossa ykkösvahdin rooli, sillä kolme vuotta Nottinghamia edustanut Bryce Samba palaa Ranskan liigaan Lensin riveihin.

Oikean laitapuolustajan tontti myös vahvistui Troyesin 22-vuotiaalla Giulian Bianconella. Viime kaudella suuressa roolissa 33 Ligue 1:n ottelussa urakoinut monipuolinen lahjakkuus pystyy pelaamaan puolustuksen jokaisessa roolissa.

Biancone hankittiin korvaamaan viime kauden merkittävintä lähtijää Djed Spenceä. Middlesbroughiin lainansa päätyttyä palannut laitapuolustaja siirtyy ensi kaudeksi Tottenhamiin. Oikealla kaistalle värvättiin myös Liverpoolista Walesin maajoukkuemies Neco Williams ja Huddersfieldissä viime kaudella kuusi maalia tehnyt Harry Toffolo.

Toppariosasto taas vahvistui Mainzissa 30 Bundesliigan otteluun neljä maalia tehneellä pallollisen roolin miehellä Moussa Niakhatélla. Vasemman laitapuolustajan paikalle löytyi Bayern Münchenissä minimaaliseen rooliin juuttunut Omar Richards. Molemmiin suuntiin vahvasti operoiva Richards oli ennen Saksaan lähtöään Readingissa Mestaruussarjan eliittiä pelipaikallaan.

Keskikentältä lähti yksi viime kauden suurimmista onnistujista, kun James Garner palasi lainansa jälkeen Manchester Unitediin. Tilalle hankittiin Huddersfieldin keskikentällä suurta roolia pelannut Lewis O´Brien. O´Brien teki viime kaudella kahdeksan maalia Mestaruussarjassa ja keräsi vakuuttavat 10 maalisyöttöä.

Keskikentän pohjalle värvättiin Stuttgartin Orel Mangala. 24-vuotias Belgian maajoukkuemies keräsi viime kaudella 28 Bundesliigan otteluun neljä maalisyöttöä ja teki yhden maalin.

Muista lähtijöistä seuraa neljä vuotta edustanut Tobias Figureiredo jätti Forestin sopimuksensa päätyttyä. Lisäksi kymppipaikalla suuressa roolissa ollut Philip Zinckernagel palasi lainansa jälkeen Watfordiin. Tanskalainen ei ole palaamassa, sillä tie vei Englannista etelään Kreikan pääsarjaseura Olympiakosiin.

Kymppipaikan rooliin löydettiin lopulta vapailta markkinoilta sopimuksensa Manchester Unitedin kanssa päättänyt Jesse Lingard. 29-vuotiaas hyökkäävä keskikenttäpelaaja teki kauden 2020-21 lainallaan West Hamissa yhdeksän maalia, joten potentiaalia lyödä läpi löytyy edelleen. Mediatietojen mukaan luotto on kova, sillä Lingardin kerrotaan ansaitsevan bonukset mukaan luettuna lähes 130 000 punnan viikkopalkkaa.

Nottingham on etsinyt vielä lisävahvistuksia hyökkäyspäähän. Huhuissa on vahviten liikkunut vapaana agenttina oleva Kanadan maajoukkuepelaaja Cyle Larin, joka jätti aiemmin tänä kesänä Turkin suurseura Besiktasin. Kahdeksan maalia 38 otteluun tehnyt Larin oli seurassa säännöllinen edustusjoukkueen pelaaja.

Liverpoolissa oppivuotensa hankkinut Cooper komentaa penkin päässä – hyökkäyksessä nuori maajoukkuetason vastuunkantaja

Nottinghamin paluukaudella Valioliigaan joukkuetta kantaa useampi joukkueen Mestaruussarjan avainpelaaja. Hyökkäyksen tärkein kiinnitys oli Unionista saapuneen Awoniyin ohella Walesin maajoukkuepelaaja Brennan Johnsonin, 21, kiinnitys pitkällä jatkosopimuksella. 19 maalia viime kaudella iskenyt Mestaruussarjan vuoden nuori pelaaja oli yksi Forestin nousun tärkeimpiä palasia. Akatemiakasvatin suuri rooli korostaa valmentaja Cooperin filosofiaa luottaa nuoriin pelaajiin.

Toisena avainmiehenä on mainittava puolustuksen johtava ankkuri Joe Worrall. Seuran oman akatemian suojista vuonna 2016 edustukseen noussut kapteeni on alakerran sielu. 190-senttinen toppari on vahvan fysiikan lisäksi myös pallollisessa roolissa älykäs pelaaja.

Manageri Steve Cooper lunasti paikkansa Forestin sankarina johdatettuaan saapuessaan putoamisvaarassa olleen seuran Valioliigaan. 42-vuotias walesilainen oli hävinnyt vain vuotta aiemmin nousukarsintojen finaalin Swansean ruorissa.

Cooperilla on nuoresta iästään huolimatta takana liki 25 vuoden valmennusura. Lahjakas manageri ansaitsi suurimmat oppivuotensa 2000-luvun lopussa Liverpoolin akatemiavalmentajana. Cooper pääsi tuolloin työskentelemään Trent Alexander-Arnoldin ja Raheem Sterlingin kaltaisten tulevien valioliigatähtien kanssa.

Liverpoolissa Cooperia opasti myöhemmin Barcelonan akatemiapäälliköksi siirtynyt José Sigura, joka mentoroi häntä pelitapansa löytämiseen. Anfieldillä jalostui Swanseassa ja nyt Forestissa käytössä oleva pelitapa. Se nojaa vahvaan pallonhallintaan ja aggressiiviseen prässäykseen, jonka avulla menetetyt pallot yritetään välittömästi voittaa takaisin. Pelaajilta vaaditaan rohkeutta ja aktiviisuutta avata peliä syötöillään ylöspäin.

Päämuodostelmana Cooper suosi 3-4-1-2 formaatiota kolmella topparilla ja kahdella kärjellä.

Formaatiossa hyökkäystä tukemaan nousevilla wingbackeilla on tärkeä rooli sekoittaa prässäyksellään vastustajan muodostelmaa, mutta luoda myös tilaa keskustaan. Suoraviivainen pelitapa suosii nopeita syöttöjä ja hyökätessä jokainen mahdollisuus pyritään käyttämään hyväksi luoden tiloja sekä laidoilla että keskustassa riippuen siitä missä kohti kenttää pallo voitetaan takaisin.

Ihanneavauksessa maalivahtina tulee aloittamaan Samban lähdettyä Manchesterista saapunut Henderson. Toppariosastolla vankka avausvastuu on ollut kolmikolla Worrall, Scott McKenna ja Steve Cook. Niakhatén hankinta saattaa pudottaa kokeneemman Cookin penkin puolelle.

Kirittäjinä toimivat parikymppiset Jonathan Panzo ja Loïc Mbe Soh.

Wingbackien paikoilla viime kaudella Spencen kanssa suurimman osan otteluista operoinut Jack Colback lienee varmin avaaja. Spencen paikan täyttänee Toffolo tai Biancone Williamsin hääriessä heidän takanaan rotaatiossa. Colbackia puolestaan haastaa Englantiin palannut Richards.

Keskikentällä varma avauspaikka on toistaiseksi viime kaudella Mestaruussarjan vuoden joukkueeseen valitulla Ryan Yatesilla. Man Unitediin palanneen Garnerin roolin ottaa todennäköisesti uusi hankinta O´Brien. Hänen kanssaan peliajasta kilpailevat kokeneiden Harry Arterin ja Cafún lisäksi 22-vuotias paraguaylaisnuorukainen Braian Ojeda ja Stuttgartista saapunut Orel Mangala.

Kahden kärjen taktiikassa viime kauden tehokkain pelaaja Johnson saa rinnalleen Bundesliigassa tasonsa osoittaneen Awoniyin. Myös Lingard nousee suoraan aloittamaan seuran jättäneen Zinckernagelin paikalle.

Näin käy

Nottingham on vahvistunut muutamalla tärkeällä osa-alueella, mutta joukkue menetti samalla Spencen, Garnerin ja Zinckernagelin lähtöjen myötä useampia viime kauden avainpelaajia. Puolustuspäätä on kuitenkin vahvistettu Richardsin, Williamsin ja Niakhatén kaltaisilla edustusryhmään valmiilla pelimiehillä.

Huddersfieldissä tehokkaan kauden pelannut O´Brien puolestaan tuo kovan korvaajan Garnerille. Kokonaiskuvaa katsoessa Nottingham on vaihtanut lähes koko viime kauden avauskokoonpanonsa uuteen miehitykseen. Vahvistuksia tarvittiin sillä suuri osa joukkueen viime kauden avainhahmoista oli lainapelaajia, jotka palasivat nousun jälkeen omiin seuroihinsa.

Suuri kysymys on, kuinka Cooperin pallonhallintaan nojaava pelitapa toimii Valioliigassa, kun Forest lähtee lähes suurimpaan osaan otteluistaan altavastaajana. Norwich on tästä viime vuosien nousijoista varoittava esimerkki.

Jos Awoniyi onnistuu hyökkäyksessä välittömästi siirtämään tehokkuutensa Bundesliigasta Englantiin ja yhteispeli Johnsonin kanssa löytyy, tämä kaksikko voi tuoda tehokkuudellaan Nottinghamille sarjapaikan kannalta elintärkeitä pisteitä sarjan alapään joukkueita vastaan.

Pahimmassa tapauksessa Forestin hankala alkuohjelma sysää seuran kauden välittömästi väärille raiteille. Nottingham kohtaa viiden ensimmäisen kierroksen aikana mestari Manchester Cityn, top 4 -seura Tottenhamin, Eurooppa-liigassa viime kaudella välieriin yltäneen West Hamin ja saudiarabialaisella rahoituksella vaurastuneen Newcastlen.

Kauden ehdottomana tavoitteena on sarjapaikan säilyttäminen ja Forest on yksi putoajaehdokkaista. Sijoitukset 15-17 aavistuksen putoamisviivan päällä ovat parhaimmassa tapauksessa mahdollisia. Pahimmassa skenaariossa edessä on suora paluu sarjaporrasta alemmaksi.

Muokattu 1.8. kello 10:33 ennakon julkaisuun jälkeen vahvistettuja siirtoja päivitetty artikkeliin.