Bayernin urheilutoimenjohtaja paljasti neuvotelleensa Cristiano Ronaldon agentin kanssa – tästä syystä siirto vesittyi
Kesän siirtoikkuna sulkeutui perjantain vastaisena yönä. Cristiano Ronaldo jäi kuin jäikin Manchester Unitediin, vaikka hänen ympärillään riitti huhuja läpi kesän.
Ronaldo, 37, olisi halunnut lähteä Manchester Unitedista johonkin Mestarien liigaa pelaavaan seuraan, mutta sellaista löytynyt. Lehtitietojen mukaan Ronaldon agentti Jorge Mendes teki kesän aikana kovasti töitä siirron eteen, mutta useampikin Euroopan suurseura kieltäytyi mahdollisuudesta hankkia portugalilaistähti riveihinsä.
Bayern Münchenin urheilutoimenjohtaja Hasan Salihamidžić paljasti siirtoikkunan sulkeuduttua käyneensä neuvotteluja Mendesin kanssa. Bayern oli kuitenkin jo hankkinut Sadio Manén Liverpoolista ja lyönyt hyökkäyskalustonsa ”lukkoon”, joten portugalilaistähden siirto Bundesliigaan jäi toteutumatta.
– Hän [Ronaldo] on uskomattoman iso persoona. Loistava pelaaja, joka on jättänyt jälkensä jalkapallomaailmaan viime vuosina, Salihamidžić kehaisee Ronaldoa Sky Sportsin haastattelussa.
– Hänen hankintansa ei kuitenkaan ollut meille vaihtoehto, koska teimme muita siirtoja ja organisoimme hyökkäyksemme siten, että se lyötiin lukkoon jo hyvissä ajoin.
Ronaldo on pudonnut Manchester Unitedissa tällä kaudella vaihtopelaajaksi eikä ole avannut vielä maalitiliään. Erik ten Hag on nimennyt portugalilaistähden avauskokoonpanoon vain kerran ja viidessä ottelussa hän on saanut vastuuta yhteensä 179 minuuttia.
Manchester United kasvatti voittoputkensa kolmen ottelun mittaiseksi, kun se kaatoi Leicesterin vieraissa 1-0-lukemin. Jadon Sanchon tekemän voittomaalin voit katsoa alla olevalta V Sportin videolta.
LUE MYÖS:
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle