Liverpool-tähti haluaa lopettaa uransa Anfieldilla, mutta toinenkin seura käy usein mielessä: ”En halua mennä sinne vanhuksena”
Liverpoolin laitapuolustaja Andrew Robertson haluaa lopettaa uransa Anfieldilla, mutta hän myöntää, että Celticin edustaminen käy usein hänen mielessään.
Skotlannin A-maajoukkueessa 59 kertaa esiintynyt Robertson, 28, varttui Glasgow’n suurseuran kannattajana ja edusti Celticiä juniorina, mutta hänet vapautettiin aikoinaan seuran akatemiasta pienen kokonsa vuoksi.
Robertson myönsi Currie Club -podcastissa, että Celticissä pelaaminen käy usein hänen mielessään, mutta hän ei haluaisi palata Skotlantiin vain jäähdyttelemään.
– Se käy mielessäni aina, kun katson Celticin pelejä. Se on jokaisella fanilla mielessä, kun katsoo heidän pelejään ja näkee täpötäyden Celtic Parkin, sanoi Robertson Goalin mukaan.
– Ihannetapauksessa haluan päättää urani täällä Liverpoolissa. Jos pystyn pysymään koko urani huipulla, sitä tietä haluan kulkea.
– Mutta myös, kun katson Celticiä ja kun kasvoin, ajattelin, että haluan antaa heille parhaat vuoteni. Queen’s Parkissa pelatessani unelmoin pelaamisesta Celticissä ja siitä, että antaisin parhaat vuoteni Celticille.
– En halua mennä sinne 34- tai 35-vuotiaana vanhuksena, jota setäni rupeavat vihaamaan, koska en pysty liikkumaan enää kunnolla! Aika näyttää. En katso liian pitkälle tulevaisuuteen tai taaksepäin. Sille on aikaa myöhemminkin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kuva julki – vain yksi Englannin pelaaja toimi toisin Thomas Parteyta kohtaan MM-kisoissa
- Jättikauppa – Serie A:n vuoden puolustaja Chelsean riveihin
- The Athletic: Arsenal lähenee sopimusta superlupauksen kanssa
- Ornstein: Chelsea on italialaisen huippulupauksen perässä
- Valioliigaseura julkisti uuden päävalmentajansa
- John Terry pettyi pahemman kerran Chelsean ratkaisuun
- AS: Real Madrid haluaa Enzo Fernándezin – pelaaja näytti vihreää valoa siirrolle
- Athletic: Neuvottelut loppusuoralla – Fulham palkkaamassa uuden päävalmentajan
- Athletic: Aston Villa haluaa West Hamin tähden
- Athletic: Chelsea kiinnostunut hankkimaan Ranskan MM-tähden
- Toimittaja: Arsenal lähellä jättihankintaa – Valioliigan supertähti antoi suostumuksensa
- Valioliigaseura julkisti uuden päävalmentajansa
- The Athletic: Arsenal lähenee sopimusta superlupauksen kanssa
- LIVESEURANTA: Englanti kohtasi Ghanan – afrikkalaisten matala blokki jätti Englannin nollille
- Ornstein: Chelsea on italialaisen huippulupauksen perässä
- John Terry pettyi pahemman kerran Chelsean ratkaisuun
- Athletic: Chelsea kiinnostunut hankkimaan Ranskan MM-tähden
- AS: Real Madrid haluaa Enzo Fernándezin – pelaaja näytti vihreää valoa siirrolle
- Toimittaja: Tottenham tekemässä jättitarjousta Valioliiga-tähdestä – yli 100 miljoonaa tiskiin
- Athletic: Aston Villa haluaa West Hamin tähden