Arsenalin pelaaja pääsi kentälle alle puoleksi minuutiksi – ex-joukkuekaveri puolusti somenaljailulta: ”Uskomaton ammattilainen”
Arsenal palasi maanantaina voitokkaasti Valioliigan MM-kisatauolta kaataen West Hamin kotikentällään 3-1.
Tykkimiesten manageri Mikel Arteta teki kolme vaihtoa pelin ollessa jo loppulukemissaan ja jätti niistä viimeisen kirjaimellisesti viimeiselle minuutille.
Mohamed Elneny pääsi Thomas Parteyn tilalle kentälle, kun kellossa oli jo 95 minuuttia. Egyptin maajoukkuepelaaja ehti vain juosta kentälle ja ottaa pari spurttia ennen kuin erotuomari vihelsi ottelun päättyneeksi. Palloon Elneny, 30, ei päässyt koskemaan.
Sosiaalisessa mediassa on levinnyt ottelun jälkeen klippi, jossa vitsaillaan Elnenyn pikaesiintymisellä. Hänen lyhyt ottelunsa on ikuistettu kokonaisuudessaan klippiin, jonka tekstisaatteessa häntä verrataan huumorimielessä italialaislegenda Andrea Pirloon.
Klippiä on katsottu Twitterissä kirjoitushetkellä lähes kymmenen miljoonaa kertaa, ja se tavoitti myös keskikenttäpelaaja Dani Ceballosin, joka edusti Arsenalia vuosina 2019-2021 lainalla Real Madridista.
Ceballos, 26, jakoi videon omalla tilillään ja kertoi Elnenyn ilkkujille, kuinka tärkeä pelaaja egpytiläinen todella on, vaikkei pelaisikaan suuria minuutteja.
– Uskomaton ammattilainen, uskomaton joukkuekaveri. Jalkapallo tarvitsee enemmän tuollaisia pelaajia. [Elneny on] luksuspelaaja Arsenalille, kirjoitti Ceballos.
Elneny on edustanut Arsenalia tammikuusta 2016 lähtien ja ollut pitkälti koko Valioliiga-uransa ajan rotaatiopelaaja. Kuluvalla kaudella hän on päässyt kentälle vain kuudessa ottelussa kärsittyään syksyllä reisivammasta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arne Slot otti kantaa Andy Robertsonin siirtohuhuihin
- Toimittaja: Manchester Cityn toppari saattaa siirtyä lähipäivinä Italiaan
- Virallista: Raheem Sterling jättää Chelsean
- Athletic: Manchester City myy laitahyökkääjänsä toiseen Valioliiga-seuraan
- Nyt tärähtää: West Ham myy pelaajan ennätyssiirrolla
- Valioliigassa siirtoja – West Hamille nimekäs vahvistus
- Teinisensaatio Valioliigaan – 100 miljoonan euron sopimuspykälä
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä autokolarissa
- Mikel Arteta vetoaa Arsenal-faneihin
- Chelsean ex-luotsi ja -pelaaja sanasodassa: ”Kukaan ei pitänyt hänestä”
- Teinisensaatio Valioliigaan – 100 miljoonan euron sopimuspykälä
- ESPN: Tottenham-hyökkääjä autokolarissa
- Mikel Arteta vetoaa Arsenal-faneihin
- Chelsean ex-luotsi ja -pelaaja sanasodassa: ”Kukaan ei pitänyt hänestä”
- Valioliigassa siirtoja – West Hamille nimekäs vahvistus
- Nyt tärähtää: West Ham myy pelaajan ennätyssiirrolla
- Man Unitedin seuralegenda palaa eläkkeeltä kylmyyden keskelle – loiston päivistä on jo aikaa
- Douglas Luiz palaa Aston Villaan
- Besiktas maksoi hyökkääjästä 13 miljoonaa ja myi heti saman pelaajan Aston Villaan
- Brighton kutsumassa pelaajansa takaisin lainalta