Paineen alle joutunut Jürgen Klopp tyrmäsi kovat puheet ympärillään – Liverpool-pelaajille tiukka varoitus
Liverpoolin ahdinko on herättänyt laajaa keskustelua siitä, onko Jürgen Kloppin aika seuran peräsimessä tulossa päätökseen.
Saksalaisluotsi kuitenkin inttää, ettei ole omin tahdoin lähdössä Anfieldilta, varoittaen sen sijaan pelaajiaan joukkueen mahdollisesta uudelleenrakentamisesta kesän siirtoikkunaa ajatellen.
Liverpool kärsi viime viikonloppuna Brightonille selvän 0–3-tappion, jota Klopp itse kuvaili joukkueensa ”huonoimmaksi otteluksi miesmuistiin”. LUE LISÄÄ!
Liverpool on hävinnyt Valioliigassa tällä kaudella jo kuusi kertaa – kun se viime kaudella hävisi vain neljästi 63 ottelussa kaikki kilpailut huomioiden – ja on 10 pisteen päässä neljän parhaan joukosta.
Klopp ei kuitenkaan ole pitänyt väitteistä, joiden mukaan hän olisi ”liian uskollinen” vanhemmille pelaajilleen, joiden suorittaminen on monien mielestä ollut ala-arvoista.
Jordan Henderson, 32, Fabinho, 29, ja Thiago, 31, ovat saaneet kasvavaa kritiikkiä viimeisten viikkojen aikana, mutta pysyneet Liverpoolin ensisijaisena keskikenttäkolmikkona vaihtoehtojen ollessa Kloppin mukaan vähissä.
– Olen kuulemma liian uskollinen, mutta totuus on etten ole. Ongelma on paljon monimutkaisempi. Jos voisin vain mennä ja tuoda toisen pelaajan tilalle, niin toki siinä olisi järkeä, Klopp saneli ennen Liverpoolin uusintaottelua Wolverhamptonia vastaan FA Cupissa.
– Mutta jos et voi tuoda ketään sisään, et voi ottaa ketään pois. En ole liian lojaali. Dortmundissa ennen lähtöäni sanoin, että jonkun täällä on muututtava – joko johto on vaihdettava, tai monien muiden asioiden (pelaajiston) on muututtava.
– Olen täällä niin kauan kuin minun halutaan. Jos kukaan ei käske minua lähtemään, en lähde. Se olkoon asia tulevaisuutta varten, vaikka kesää, mutta ei tätä hetkeä. Ainoa asia mitä haluan, on korjata tämän tilanteen – siinä kaikki.
Klopp myös toistaa, ettei seuralla ole edelleenkään varaa tehdä isoja pelaajavahvistuksia tammikuun siirtoikkunassa.
– Onko meidän vahvistettava joukkuetta? Kyllä vain. Mutta onko nyt oikea hetki siihen? En näe sen olevan johtuen tilanteestamme. En voi muuttaa vastausta joka viikko. Vaikka hävisimme taas yhden pelin edellisen lehdistötilaisuuden jälkeen, se ei muuta sitä, Klopp päätti.
LUE MYÖS!
- Jamie Carragher: Manchester United ei voi antaa Michael Carrickille potkuja lähiaikoina
- Andy Robertson kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista: ”Valmentaja on puhunut siitä meille”
- Erling Haalandin loistava alkukausi jatkui maajoukkueessa – kaksi maalia Tanskan verkkoon
- Arsenalin Kai Havertz loukkaantui maaottelussa – Klopp: ”Toivottavasti kyse ei ole mistään vakavasta”
- Thomas Tuchel kertoi kenelle antaisi Ballon d’Orin
- Jamie Carragher kyseenalaistaa Tottenhamin henkisen puolen
- Wayne Rooney puhui tulevaisuudestaan valmentajana
- Alexander Isak iskee taas maaleja Valioliigassa: ”Jos vertaa viime kauteen…”
- Julkkis teki seksuaalirikoksen Andy Carrollille – ”Hänessä oli jotain outoa”
- Englanti kohtaa MM-voittaja Espanjan – tässä on Kansojen liigan ohjelma
- Bruno Guimarães kertoi miksi jätti Newcastlen
- Julkkis teki seksuaalirikoksen Andy Carrollille – ”Hänessä oli jotain outoa”
- Alexander Isak iskee taas maaleja Valioliigassa: ”Jos vertaa viime kauteen…”
- Manchester Unitedin pelaajalle tuli yllättävä soitto
- Manchester Cityn tähti palasi maajoukkuereissulta kotiin
- Englanti kohtaa MM-voittaja Espanjan – tässä on Kansojen liigan ohjelma
- Virgil van Dijk otti yhteen hollantilaismedian kanssa: ”Aivan hölynpölyä”
- Wayne Rooney: JJ Gabrielin tilanne ei voinut yllätyksenä Manchester Unitedille
- Athletic: Tässä on Liverpoolin uusi urheilujohtaja
- John Terry kritisoi Xabi Alonson Chelseaa: ”Tämä ei riitä”