Newcastlen hyökkääjä Chris Wood siirtyy loppukaudeksi lainalle Nottingham Forestiin.

Tiettyjen ehtojen täyttyessä Wood, 31, siirtyy Forestiin pysyvästi kesään 2024 jatkuvalla sopimuksella.

Uuden-Seelannin A-maajoukkueessa 70 kertaa esiintynyt Wood oli yksi Newcastlen ensimmäisistä hankinnoista seuran siirryttyä Saudi-Arabian julkisen investointirahaston (PIF) johtaman konsortion haltuun.

Newcastle hankki hänet vuosi sitten Burnleystä 30 miljoonalla eurolla. Wood on pelannut Newcastlessa 39 ottelua ja tehnyt seuralle viisi maalia. Tällä kaudella hän on ollut Valioliigassa avauskentällisessä vain neljästi.

– Nottingham Forest on massiivinen seura, jonka olen kohdannut useita kertoja, mutta nyt on mukavaa vetää punainen paita päälleni ja taistella seuran puolesta, kommentoi Wood uuden seuransa tiedotteessa.

Siirtosummissa mitattuna Wood oli Newcastlen viime kauden toiseksi isoin hankinta Bruno Guimarãesin jälkeen.

Nottingham Forest FC

@NFFC
We are delighted to announce the signing of New Zealand international Chris Wood! 🤩

#WoodForTheTrees🌳 | #NFFC