Brighton & Hove Albion pysyy kannassaan, jonka mukaan se ei ole luopumassa ainakin Chelsean ja Arsenalin suurillakin summilla tavoittelemasta Moises Caicedosta. Maanantain tiedot kertovat seuran hylänneen Gunnersin viimeisimmänkin tarjouksen keskikenttäpelaajasta.

Samaan aikaan Fabrizio Romano kuitenkin kertoo seuran jo värvänneen samalle pelipaikalle komeetan Ruotsista. AIK:n Yasin Ayari on kerennyt vasta 19 ikävuodestaan huolimatta debytoimaan jo länsinaapurin A-maajoukkueessa.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
Swedish talent Yasin Ayari has signed as new Brighton player on €6m deal from AIK, done and completed 🔵🇸🇪 #BHAFC

Been told contract will be valid until June 2027 — medical completed too.

Ayarin siirto kuulostaa varsin tyypilliseltä Brightonin liiketoimelta; lupaavasta pelaajasta ollaan maksamassa Valioliigan mittakaavalla varsin maltillinen, kuuden miljoonan euron korvaus. Mikäli viime vuosien trendi jatkuu, saattaa seura suostua luopumaan solnalaisesta kauden-parin kuluessa noin kymmenkertaisella summalla.