Ennakkopaketti paikallisotteluun Liverpool – Everton: Mistä näet pelin, arvioidut avaukset, valmentajien kommentit

Liverpool isännöi Evertonia tänään, maanantaina, Valioliigassa.
Sekä Liverpool että Everton lähtevät Merseysiden paikallisotteluun haastavista asetelmista.
Kotijoukkue on totuttu näkemään viime vuosina mestaruustaistoissa, mutta illan otteluun lähdettäessä se on Valioliigassa vasta kymmenentenä. Toffees on vielä tukalammassa tilanteessa, sillä se majailee putoamisviivan alapuolella 18. sijalla.
Kauden aiemmassa keskinäisessä kohtaamisessa Everton ja Liverpool päätyivät Goodison Parkilla 0-0-tasapeliin.
Kuntopuntari (Valioliiga)
Pvm | Ottelu | Tulos |
---|---|---|
11.03.2023 | Bournemouth – Liverpool | 1-0 |
05.03.2023 | Liverpool – Manchester UnitedMan Utd | 7-0 |
01.03.2023 | Liverpool – WolverhamptonWolves | 2-0 |
25.02.2023 | Crystal Palace – Liverpool | 0-0 |
18.02.2023 | Newcastle – Liverpool | 0-2 |
Pvm | Ottelu | Tulos |
---|---|---|
18.03.2023 | Chelsea – Everton | 2-2 |
11.03.2023 | Everton – Brentford | 1-0 |
05.03.2023 | Nottingham – Everton | 2-2 |
01.03.2023 | Arsenal – Everton | 4-0 |
25.02.2023 | Everton – Aston Villa | 0-2 |
Poissaolijat
Liverpool
Thiago Alcântara (lonkkavamma)
Luis Díaz (polvivamma)
Ibrahima Konaté (reisivamma)
Fabinho, epävarma (sairastelu)
Diogo Jota, epävarma (pohjevamma)
Virgil van Dijk, epävarma (reisivamma)
Roberto Firmino, epävarma (pohjevamma)
Arthur Melo, epävarma (reisivamma)
Everton
Andros Townsend (polvivamma)
Nathan Patterson (polvivamma)
Dominic Calvert-Lewin, epävarma (reisivamma)
Michael Keane, epävarma (polvivamma)
James Garner, epävarma (selkävamma)
Ben Godfrey, epävarma (polvivamma)
Arvioidut avaukset
Liverpool
Gakpo, Núñez, Salah
Keita, Bajčetić, Elliott
Robertson, Gomez, Matip, Alexander-Arnold
Alisson
Everton
Maupay
McNeil, Gueye, Doucouré, Onana, Iwobi
Mykolenko, Tarkowski, Coady, Coleman
Pickford
Valmentajien kommentit
Jürgen Klopp, Liverpool
Liverpoolin manageri Jürgen Klopp sanoi lehdistötilaisuudessaan, että viime vuosina Merseysiden derby on ollut Evertonille sauma kasvattaa itseluottamustaan kaatamalla menestynyt paikallisvastustajansa. Nyt asetelma on kuitenkin hieman erilainen, kun Liverpoolinkaan pelit eivät ole sujuneet suunnitellusti.
– Viime vuosina se on ollut usein niin, että tämä on ollut Evertonille tavallaan mahdollisuus ratkaista monia ongelmiaan, kun he eivät ole olleet tyytyväisiä.
– Meille tämä ei ole ollut normaali peli [muiden joukossa], mutta se on ollut taas yksi peli, josta olemme tarvinneet kipeästi kolme pistettä. Se ei ole muuttunut mihinkään.
– Me emme halunneet joutua tällaiseen ajanjaksoon, emmekä ole iloisia, että olemme sen keskellä. Mutta tämä on myös aika, jona voimme ja haluamme näyttää, että tämä on todella erityinen seura.
– Jätkät ovat saavuttaneet paljon suuria hetkiä viime vuosina. Tällä hetkellä se ei ole eri syistä mahdollista tai emme ole pystyneet siihen. Kaikki syyt eivät ole selvillä. Mutta me taistelemme sen eteen, että tilanne muuttuu parempaan suuntaan.
Artikkeli jatkuu kuvan alla.

Sean Dyche, Everton
Evertonin uusi manageri Sean Dyche aloitti urakkansa Goodison Parkilla loistavasti johdattamalla debyytissään joukkonsa 1-0-voittoon sarjakärki Arsenalista.
Lehdistötilaisuudessaan Dyche painotti sitä, että Evertonin on jälleen osoitettava suurta työmoraalia ja tahtotilaa.
– Tekemiseemme uskotaan, mutta on tärkeää tarttua toimeen. Kun pilli soi, on ryhdyttävä hommiin ja suoriuduttava.
– Edellinen ottelu ei kerro seuraavasta mitään. Olen sanonut sitä vuosien ajan. Tätä viikkoa varten on suunniteltu paljon. Meidän on mentävä uudestaan ja uudestaan, ja sen on oltava mentaliteettimme koko loppukauden ajan.
Dychen mukaan Merseysiden paikallistaiston historiallista merkitystä ei voi kiistää, mutta hänen tehtävänsä on saada pelaajat latautuneeksi positiivisella tavalla.
– Koko kaupunki kokoontuu yhteen massiivista ottelua varten.
– Minä vartuin 1970- ja 1980-luvulla tietäen, kuinka iso ottelu tämä on ja olen nähnyt historiallisia pelejä näiden joukkueiden välillä.
– Mutta minun päätehtäväni on suoritustasosta huolehtiminen ja pelin ympärillä kohisevan melun hiljentäminen. Se on meidän työmme. Meidän on keskityttävä suoritukseemme, emmekä saa antaa minkään vaikuttaa valmistautumiseemme tai suunnitelmiimme.
Artikkeli jatkuu kuvan alla.

Televisiointi
Anfieldilla pelattava ottelu alkaa kello 22.00 ja näkyy suorana V Sport 2 Suomi -kanavalta sekä Elisa Viihde Viaplaysta. Pelin selostaa Mikko Innanen.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Marcus Rashford kolmantena tähtinimenä sivuun Englannin EM-karsintaotteluista
- Entinen valioliigatuomari vaatii Aleksandar Mitrovicin uhkaavasta käyttäymisestä pitkää pelikieltoa – FA pohtii lisärangaistuksen tarvetta
- ”Unelmani pikkupojasta saakka” – Arsenal-kapteeni Martin Ødegaard haluaa viedä seuransa Valioliigan mestariksi
- Gabriel Jesus paljasti Arsenalin suurimman vahvuuden: ”Tämän kilpailun voittamiseen tarvitsemme enemmän kuin 11 pelaajaa”
- Tottenhamin entinen pelaaja kummasteli Antonio Conten suoraa ulostuloa: ”Asema joukkueessa melkein kestämätön”
- Roy Keane pöyristyi Manchester Unitedin esityksestä: ”Uskomattoman surkea”
- Guardian: Tottenhamin pelaajat uskovat Antonio Conten poistuvan seurasta jo ennen kauden päättymistä
- Kolme punaista minuutissa – Fulham-manageri Marco Silva kommentoi uskomatonta käännettä
- Uskomatonta! Man United eteni käsittämättömällä tavalla FA Cupin välieriin – kolme ulosajoa ja kaksi maalia viidessä minuutissa
- Chelsean huipputoppari sairastuvalle – EM-karsinnat jää sivuun
- Roy Keane pöyristyi Manchester Unitedin esityksestä: ”Uskomattoman surkea”
- Kolme punaista minuutissa – Fulham-manageri Marco Silva kommentoi uskomatonta käännettä
- Uskomatonta! Man United eteni käsittämättömällä tavalla FA Cupin välieriin – kolme ulosajoa ja kaksi maalia viidessä minuutissa
- FA Cupin välieräparit arvottu! Toteutuuko hekumallinen derbyfinaali?
- Chelsea-tähden kyseenalainen tuuletus ei ilahduttanut Graham Potteria: ”Pitää nauttia, mutta…”
- Guardian: Tottenhamin pelaajat uskovat Antonio Conten poistuvan seurasta jo ennen kauden päättymistä
- Tottenhamin entinen pelaaja kummasteli Antonio Conten suoraa ulostuloa: ”Asema joukkueessa melkein kestämätön”
- Katso: Chelsean omistaja latasi suorat sanat turhauttavasta tasapelistä: ”V*tun p*ska tulos!”
- Gabriel Jesus paljasti Arsenalin suurimman vahvuuden: ”Tämän kilpailun voittamiseen tarvitsemme enemmän kuin 11 pelaajaa”
- Entinen valioliigatuomari vaatii Aleksandar Mitrovicin uhkaavasta käyttäymisestä pitkää pelikieltoa – FA pohtii lisärangaistuksen tarvetta