Chelsean keskikenttäpelaaja N’Golo Kanté on palannut seuran edustusjoukkueen harjoituksiin, oltuaan sivussa peleistä viime elokuussa kärsimänsä takareisivamman vuoksi. The Guardianin mukaan 31-vuotias ranskalainen on myös allekirjoittamassa seuran kanssa jatkosopimuksen aivan näillä hetkillä.

Nykyisen sopimuksensa ensi kesänä täyteen saava pelaaja joutui vammansa vuoksi leikkaukseen, joka esti seuratason toiminnan lisäksi matkan MM-kisoihin.

Kanté on voittanut Chelseassa kaikki muut kilpailut paitsi Liigacupin. Valioliigan pystiä dynamo pääsi nostelemaan jo aiemmin Leicesterissä pelatessaan. Les Bleus -miehistössä hän on ollut voittamassa niin maailmanmestaruutta kuin Nations Leaguea.

Jotain toipumisen kestosta ja seuran turbulenssista kertoo se, että nykyinen manageri Graham Potter ei ole ehtinyt peluuttaa Kantéa vielä kertaakaan.

Chelsea on voittanut tällä kaudella pelaamistaan 23 valioliigaottelusta vain kahdeksan, ja on sarjataulukossa kymmenentenä.