Aston Villa rakentaa kunnianhimoista projektia.

Seura palkkasi kesken kauden Unai Emeryn uudeksi päävalmentajakseen ja käytti viime kesänä merkittäviä summia vahvistaakseen joukkuettaan.

Marcan saamien tietojen mukaan Aston Villa teki tarjouksen Barcelonan urheilutoimenjohtajana työskentelevälle Mateu Alemanylle. Aston Villa halusi palkata Alemanyn uudeksi urheilutoimenjohtajakseen, mutta Alemany kieltäytyi saamastaan tarjouksesta.

Lehden mukaan Emery mainitsi Alemanyn nimen Aston Villan seurajohdolle ja suostutteli seuran tekemään Alemanylle rahakkaan sopimustarjouksen. Marcan mukaan Aston Villa tarjosi Alemanylle hyvin merkittävää palkankorotusta. Alemany olisi tienannut englantilaisseurassa tuplapalkkaa, mutta päätti jäädä Barcelonaan.

Alemany on työskennellyt Barcelonan urheilutoimenjohtajana kahden vuoden ajan ja hänen sopimuksensa seuran kanssa päättyy kesällä 2024.