Erik ten Hag: Manchester United ei ole vielä tehnyt päätöksiä lainapelaajistaan
Manchester Unitedin manageri Erik ten Hag sanoo, että seura ei ole vielä tehnyt päätöksiä lainapelaajiensa Marcel Sabitzerin ja Wout Weghorstin tulevaisuudesta.
Kumpikin saapui Unitediin tammikuussa loppukauden mittaisilla lainasopimuksilla. Cristiano Ronaldon lähdön myötä manchesterilaisilla oli tarve uudelle hyökkääjälle, kun taas Christian Eriksenin ja Donny van de Beekin loukkaantumiset jättivät aukon Unitedin keskikentälle.
Burnleystä lainattu hollantilaishyökkääjä Weghorst, 30, on ollut Manchester Unitedin avauskentällisessä jo 12 ottelussa peräkkäin ja Bayern Münchenistä saapunut Sabitzer, 28, on pelannut lainaseurassaan viisi peliä.
Unitedilla ei ole kummankaan lainasopimuksessa osto-optiota tai -velvoitetta, mutta seura saattaa olla kiinnostunut neuvottelemaan pysyvistä siirroista, jos lainapelaajat onnistuvat Old Traffordilla hyvin.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Ten Hagin mukaan Weghorstin ja Sabitzerin tulevaisuutta ei ole vielä otettu puheeksi Unitedissa.
– Minusta on liian aikaista, aivan liian aikaista puhua siitä, sanoi ten Hag Sky Sportsin mukaan.
– Ensinnäkin, me olemme tällä kaudella. Meidän on keskityttävä pelkästään siihen. Emme halua mitään ensi kauteen liittyviä häiriötekijöitä.
– Ei, me olemme tällä kaudella ja olemme oikeassa asemassa tällä hetkellä. Tämä on se asema, jossa haluamme olla, koska kilpailemme kolmessa kilpailussa.
Manchester United voitti viime viikonloppuna Newcastlen 2-0 liigacupin loppuottelussa, mutta sillä on yhä mahdollisuus mestaruuteen myös Valioliigassa, FA Cupissa ja Eurooppa-liigassa.
Weghorst ja Sabitzer pääsivät kummatkin kentälle sunnuntain finaalissa. Heidän lisäkseen United lainasi tammikuussa myös maalivahti Jack Butlandin Crystal Palacesta, 29, mutta hän ei ole vielä debytoinut manchesterilaisten riveissä
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Väite: Manchester City sai uuden valmentajansa nimen paperiin – tässä ovat sopimuksen yksityiskohdat
- Romano: Tottenham haluaa 22-vuotiaan brasilialaisen
- Andoni Iraola ehdolla huippupestiin
- Michael Carrick kommentoi Bruno Fernandesin tulevaisuutta Manchester Unitedissa
- Arne Slot summasi Liverpoolin kauden ja arvioi omia valintojaan
- James Maddison: Tottenhamin on ratkaistava järkyttävä loukkaantumisongelmansa
- Newcastlen huippulupaukselle pitkä jatkosopimus
- Nottingham Forest valmistautuu Elliot Andersonin lähtöön – tavoitteena ennätyssumma
- Nunon odotetaan lähtevän West Hamista
- Siirtohuhu: Tottenham on lähellä merkittävää hankintaa
- Andoni Iraola ehdolla huippupestiin
- Tässä ovat kauden topit ja flopit: Valioliigan parhaita valmentajia yhdistää yksi asia
- Arne Slot summasi Liverpoolin kauden ja arvioi omia valintojaan
- Valioliiga on uudessa tilanteessa – vastaavaa ei ole tapahtunut 138 vuoteen
- Michael Carrick kommentoi Bruno Fernandesin tulevaisuutta Manchester Unitedissa
- Siirtohuhu: Tottenham on lähellä merkittävää hankintaa
- Liverpool vei kohuteinin saksalaisjättien nenien edestä
- West Ham putosi – nyt puhuu kapteeni Jarrod Bowen
- Nottingham Forest valmistautuu Elliot Andersonin lähtöön – tavoitteena ennätyssumma
- James Maddison: Tottenhamin on ratkaistava järkyttävä loukkaantumisongelmansa
