Luis Enrique neuvottelee Chelsean kanssa sopimuksesta. Enrique matkusti keskiviikkona Lontooseen.

Chelsea hakee uutta päävalmentajaa annettuaan sunnuntaina potkut Graham Potterille.

Independentin saamien tietojen mukaan Enrique vakuutti Chelsean seurajohdon esitettyään tarkan suunnitelman sille, miten Chelsea kykenee tulevaisuudessa pelaamaan korkean intensiteetin ja prässipelin jalkapalloa. Enriquen mielestä se sopii täydellisesti Chelsean nykyiseen pelaajamateriaaliin.

Chelsean seurajohto on myös vakuuttunut valmentajan meriiteistä. Enrique luotsasi Barcelonan triplamestaruuteen kaudella 2014-15. Chelsea arvostaa korkealle etenkin Mestarien liigan voittoa Barcelonan peräsimessä samaisena keväänä.

Chelsea on ollut myös aiemmin kiinnostunut espanjalaisvalmentajasta, mutta tuolloin Enriquen siirtyminen seuran valmentajaksi kaatui merkittävään palkkapyyntöön ja luotsin heikkoon englannin kielen osaamiseen. Enrique on sittemmin opiskellut englantia ja kykenee työskentelemään Englannissa.

Enrique ei ole Chelsean ainoa vaihtoehto. Seuran on kerrottu olevan kiinnostunut myös Julian Nagelsmannista.