Valioliigaan nousunsa varmistanutta Burnleya uhkaa pistemenetys – tästä skandaalinkäryisessä tutkinnassa on kyse
Nousunsa Valioliigaan varmistanut Burnley on EFL:n tutkinnan alla nimettyään normaalia heikomman kokoonpanon viime viikonlopun Mestaruussarjan otteluun Readingia vastaan.
Vincent Kompanyn miehistö teki 0-0-tasatulokseen päättyneessä kamppailussa merkittäviä muutoksia avauskokoonpanoonsa. Paluu Valioliigaan oli varmistunut vain viikkoa aiemmin.
Kompany teki ottelussa kuusi muutosta normaaliin avauskokoonpanoonsa. Piste liigan parasta joukkuetta vastaan oli Readingille erittäin tärkeä taistelussa sarjapaikkansa säilyttämisestä.
The Sunin tietojen mukaan tutkinta käynnistyi Readingin kanssa putoamistaistelussa olevan Huddersfieldin turhauduttua Burnleyn tekemistä taktisista muutoksista.
Brittimediat kertovat EFL:n kirjoittaneen Burnleylle asiasta. Jos Clarets todetaan syylliseksi, seuraa uhkaavat pistemenetys ja sakot.
Burnley on vedonnut kokoonpanomuutosten johtuneen tiiviistä otteluaikataulusta. Tämän kauden avainpelaajista esimerkiksi Ashley Barnes ja Anass Zaroury olivat penkillä Reading-ottelussa.
Burnley hävisi myös lauantain kotiottelunsa toista putoamistaistelussa olevaa seuraa QPR:ää vastaan. Tappio oli joukkueelle vasta kauden kolmas.
Burnleyn johto sarjakärjessä on edelleen 10 pistettä.
Lähteet: Sun, Daily Mail, Mirror
LUE MYÖS!
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Englannin pelaaja sai vihellyskonsertin omilta kannattajilta – näin joukkuetoveri reagoi
- Romano: Tässä on Tottenhamin ykkösvaihtoehto uudeksi päävalmentajakseen
- Dirk Kuyt kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta Liverpoolissa
- Toimittaja: Manchesterin seurat kiinnostuneet Newcastle-tähdestä
- Romano: MLS-seura kiinnostunut Manchester Unitedin pelaajasta
- Virallista: Igor Tudor jättää Tottenhamin
- Chelsea-pakki puolustaa Liam Rosenioria: ”Hän on huippuvalmentaja”
- Everton tekemässä päätöksen David Moyesin tulevaisuudesta
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Sean Dychelta kysyttiin Tottenham-huhuista pubissa: ”Yksi kaveri tuli sanomaan…”
- Bukayo Saka, Declan Rice ja kuusi muuta jättävät Englannin maajoukkueleirin
- Thomas Tuchelilta suora arvio Harry Maguiren paikasta MM-kisajoukkueessa
- Kova väite: Espanjan maajoukkuehyökkääjää on tarjottu Manchester Unitedille
- Dejan Kulusevski pelasi viimeksi viime kesänä – avasi tilannettaan
- Thomas Tuchel kertoi miksi valitsi Arsenal-puolustajan pitkästä aikaa maajoukkueeseen: ”En tiedä, tekikö hän jotain väärää”
- Jürgen Klopp kertoi mielipiteensä Mohamed Salah’n päätöksestä
- Sean Dychelta kysyttiin Tottenham-huhuista pubissa: ”Yksi kaveri tuli sanomaan…”
- Everton tekemässä päätöksen David Moyesin tulevaisuudesta
- Ristiriitainen hahmo iski maalin Englannille – Thomas Tuchel: ”Olen pettynyt”
- Huhut olivat liikaa: Tottenhamin faneilta laajaa vastarintaa seuran väitetyille suunnitelmille