Ennakkopaketti Valioliigan otteluun Arsenal – Chelsea: Mistä näet pelin, arvioidut avaukset, valmentajien kommentit

Arsenal isännöi tänään, tiistaina, Chelseaa Valioliigassa.
Tykkimiehet voi voitolla nousta takaisin Valioliigan piikkipaikalle, ohi Manchester Cityn, joka on iltaan lähdettäessä pelannut ottelun vähemmän kuin Arsenal.
Chelsea vuorostaan on sarjataulukossa 12. sijalla, lähempänä putoamisviivaa kuin europelipaikkoja.
Kauden aiemmassa keskinäisessä kohtaamisessa Arsenal voitti Chelsean vieraskentällä 1-0 Gabrielin maalilla.
Kuntopuntari (Valioliiga)
Poissaolijat
Arsenal
Takehiro Tomiyasu (polvivamma)
Mohamed Elneny (polvivamma)
William Saliba (selkävamma)
Chelsea
Armando Broja (polvivamma)
Kalidou Koulibaly (reisivamma)
Mason Mount (lonkkavamma)
Marc Cucurella (reisivamma)
Reece James (reisivamma)
Marcus Bettinelli (loukkaantunut, ei tiedossa)
Arvioidut avaukset
Arsenal
Trossard, Jesus, Saka
Vieira, Partey, Ødegaard
Zintšenko, Gabriel, Holding, White
Ramsdale
Chelsea
Félix, Havertz, Sterling
Kovačić, Fernández, Gallagher
Chilwell, Silva, Fofana, Chalobah
Kepa
Valmentajien kommentit
Mikel Arteta, Arsenal
Arsenalin manageri Mikel Arteta on tyytyväinen siihen, että seurassa ei ole tyydytty juhlimaan paluuta Mestarien liigaan ensi kaudeksi. Manchester City pääsee etulyöntiasemassa kauden loppusuoralle voitettuaan Arsenalin viime viikolla, mutta Artetan mukaan hänen joukkueensa ei ole luovuttanut mestaruuden suhteen.
– Jos me haluamme olla säännöllisesti parhaiden joukossa, niin sellaista mentaliteettia me tarvitsemme, ja siitä olen pitänyt eniten viime päivinä.
– Me voimme yhä voittaa Valioliigan, koska meillä on viisi peliä jäljellä ja monia asioita voi vielä tapahtua. Meidän on unohdettava viime viikko, opittava siitä ja siirryttävä kannattajiemme kanssa seuraavaan otteluun, kotonamme pelattavaan Lontoon paikallisotteluun, jossa haluamme kääntää asiat oikeille raiteilleen.
Arteta tietää, että Chelsealla on kehno vaihe meneillään, mutta hän ei ole keskittynyt paikallisvastustajan viimeaikaisiin tuloksiin, vaan siihen, mitä Chelsea saattaa tehdä tiistaina.
– He tulevat Emiratesille voittamaan meitä. Heillä on mahtava manageri ja poikkeuksellisia pelaajia, joten on vaikea ennustaa, mitä he tekevät, koska he pystyvät pelaamaan monin eri tavoin eri pelaajien ja heidän ominaisuuksiensa kautta.
– Siitä tulee todella vaikea ottelu. Se on Lontoon paikallispeli, ja kummallakin joukkueella on todistettavaa.
Artikkeli jatkuu kuvan alla.

Frank Lampard, Chelsea
Chelsean väliaikaisvalmentaja Frank Lampard ei ole vielä löytänyt toimivaa sapluunaa joukkueelleen. Hän on hävinnyt kaikki tähänastiset viisi otteluaan, kun Mestarien liigan pelit lasketaan mukaan.
Stamford Bridgellä jo vuosina 2019-2021 valmentanut Lampard on kokeillut viime aikoina sekä kolmen että neljän puolustajan alakertaa, mutta lopputulos on ollut sama. Lampard sanoo, että hänen on saatava johdonmukaisuutta Chelsean pelaamiseen ilman, että hän jättää vastustajan vahvuudet ja heikkoudet huomioimatta.
– Managerien on välillä tehtävä kompromisseja. Meidän on tällä hetkellä tässä asemassamme tarkasteltava tiettyjä asioita ja todettava, että ”Okei, tuo ei toiminut kunnolla, joten me emme voi pelata noin avoimesti”. Aina ei ole absoluuttisia vastauksia.
– Haluaisin löytää tällä lyhyellä aikavälillä johdonmukaisuutta tekemiseemme, mutta se on ollut haastavaa näissä viidessä pelissä. Joskus tämä on palapelin kokoamista.
Lampard kehuu Arsenalia ja Mikel Artetaa seuran pitkäjänteisestä strategiasta, joka tuottaa nyt tulosta.
– Muistan, kun pelasimme Mikelin ensimmäisiä joukkueita vastaan, ja välillä hän peluutti viiden alakertaa, välillä neljän. Nyt heillä on todella selkeä identiteetti pelaamisessaan ja vahva visio siitä, millaisia pelaajia he haluavat hankkia.
– Voimmeko tehdä saman täällä Chelseassa? Kyllä. Vaatiiko se aikaa ja hyviä päätöksiä? Ehdottomasti.
Artikkeli jatkuu kuvan alla.

Televisiointi
Emirates pelattava ottelu alkaa kello 22.00 ja näkyy suorana V Sport 2 Suomi -kanavalta ja Elisa Viihde Viaplaysta. Pelin selostaa Mikko Innanen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Brentford-pomo: Christian Nørgaard lähdössä, Bryan Mbeumosta päivitys
- Leeds hankkimassa topparin Bundesliigasta
- Crystal Palace ei vieläkään tiedä, saako se pelata ensi kaudella Eurooppa-liigassa
- Sporting-pomo vihjasi Viktor Gyökeresin hintalapusta – otti Man Unitedin ostokset esimerkiksi
- Pep Guardiola kommentoi kohuturnauksen vaikutusta ensi kauteen: ”Ehkä meitä odottaa katastrofi”
- Englannin ex-kapteenille Paul Incelle syyte rattijuopumuksesta
- Thomas Partey jättää Arsenalin – diilistä ei päästy sopuun
- Chelsea voittamassa siirtokisan João Pedrosta
- Dominic Calvert-Lewin jättää Evertonin
- Jürgen Kloppilta kovaa kritiikkiä seurajoukkueiden MM-kisoille: ”Huonoin idea koskaan”
- Sporting-pomo vihjasi Viktor Gyökeresin hintalapusta – otti Man Unitedin ostokset esimerkiksi
- Pep Guardiola kommentoi kohuturnauksen vaikutusta ensi kauteen: ”Ehkä meitä odottaa katastrofi”
- Thomas Partey jättää Arsenalin – diilistä ei päästy sopuun
- Dominic Calvert-Lewin jättää Evertonin
- Brentford-pomo: Christian Nørgaard lähdössä, Bryan Mbeumosta päivitys
- Crystal Palace ei vieläkään tiedä, saako se pelata ensi kaudella Eurooppa-liigassa
- Chelsea voittamassa siirtokisan João Pedrosta
- Liverpoolilta yllättävä hankinta
- Jürgen Kloppilta kovaa kritiikkiä seurajoukkueiden MM-kisoille: ”Huonoin idea koskaan”
- ”Se on vitsi” – Chelsean peli oli keskeytettynä lähes kaksi tuntia