Barcelonan urheilutoimenjohtaja Mateu Alemany on siirtymässä Aston Villan organisaatioon, kertoo muun muassa Marca.

Aston Villan päävalmentaja Unai Emery saa siten tahtonsa läpi. Marcan mukaan Emery ehdotti jo vuodenvaihteessa Aston Villan seurajohdolle Alemanyn palkkaamista. Tuolloin seura teki Alemanylle rahakkaan tarjouksen, mutta Alemany päätti hylätä sen pysyäkseen Barcelonassa.

Emery ja Alemany ovat läheisiä ystäviä jalkapallon ulkopuolella.

Aston Villa on pitänyt yhteyttä Alemanyyn jo kuukausien ajan – myös sen jälkeen, kun urheilutoimenjohtaja hylkäsi seuran tarjouksen. Aston Villa onnistui lopulta vakuuttamaan Alemanyn, joka on vaikuttunut muun muassa seuran viime vuosien kehityksestä.

Alemany saa Aston Villassa merkittävän palkankorotuksen. Marcan mukaan seura maksaa Alemanylle yli tuplasti parempaa palkkaa kuin Barcelona.

Aston Villa taistelee paikasta ensi kauden europeleihin. Aston Villa on Valioliigassa parhaillaan seitsemäntenä.