Brightonin päävalmentaja Roberto De Zerbi johdatti seuran ensimmäistä kertaa historiassa europeleihin.

De Zerbi korvasi Graham Potterin syyskuussa ja solmi neljävuotisen sopimuksen Brightonin kanssa. Vahvat näytöt Brightonin peräsimessä ovat saaneet usean seuran kiinnostumaan italialaisesta.

43-vuotiasta on linkitetty muun muassa Italiaan, Tottenhamiin sekä Chelseaan. Hän on kuitenkin jo pitkään kertonut olevansa tyytyväinen etelärannikolla. Sunnuntain 3-1 -voitto Southamptonista sai De Zerbin avautumaan tulevaisuudestaan medialle.

– On suuri kunnia valmentaa täällä [Brightonissa] ja haluan jatkaa täällä. En ole koskaan edes ajatellut lähteväni toiseen joukkueeseen. En ole ajatellut Italiaan palaamista tai toisen Valioliiga-joukkueen valmentamista, hän kertoi Southampton -ottelun jälkeen.

– Haluan jäädä seuraan. En tiedä, kuinka moneksi vuodeksi, mutta tämä on suuri kunnia. Olen ylpeä ja nautin työskennellä näiden pelaajien ja tyyppien kanssa.

LUE MYÖS