Tottenham haluaa Sky Sportsin tietojen mukaan aloittaa neuvottelut Celticin Ange Postecogloun kanssa seuran päävalmentajan paikasta Skotlannin cupin finaalin jälkeen. Celtic kohtaa loppuottelussa Inverness CT:n lauantaina.

Tottenhamin odotetaan pyytävän Celticiltä lupaa lähestyä Postecogloua heti finaalin jälkeen. Australialainen on noussut tällä viikolla uudeksi kärkiehdokkaaksi Antonio Conten seuraajaksi.

Luis Enriqué, Roberto De Zerbi ja Marco Silva ovat Skyn mukaan edelleen muita ehdokkaita. De Zerbin odotetaan kuitenkin hylkäävän Tottenhamin lähestymisyritykset italialaisvalmentajan valmistautuessa jatkamaan Brightonin kanssa seuran historian ensimmäisellä Eurooppa-liigan kaudella.

Tottenhamin ehdokkaista Arne Slot päätti jäädä Feyenoordiin viime viikolla.

Postecoglou, 57, on onnistunut voittamaan 112 ottelustaan 82 Celticin peräsimessä. Cup-voitto toisi joukkueelle tälle kaudelle kansallisen triplan.

Celtic on jo aiemmin voittanut Skotlannin liigan ja Liigacupin.

LUE MYÖS!