Chelsean omistajat suhtautuvat ”tulevaisuuteen myönteisesti”. Torstaina julkaistussa tiedotteessa seuran omistajat Todd Boehly ja pääomasijoitusyhtiö Clearlake Capital vakuuttavat, että seuran suunta muuttuu parempaan. Naisten joukkue elää vahvaa aikaa ja menestystä tulee, mutta miehissä hyytyminen viime kaudella tapahtui viimeistään Frank Lampardin alaisuudessa. Viimeisestä 14 ottelusta kertyi yksi voitto.

Omistajaporras korostaa, että manageri Mauricio Pochettinon palkkaus tuo kestävyyttä joukkueeseen. Pochettinoa tuetaan järjestämällä hänen ympärilleen ajan vaatima kykyjenetsintä- ja rekrytointiverkosto. Tämän verkoston johtoon tuodaan Laurence Stewart ja Paul Winstanley. Chris Jurasek astuu seuran toimitusjohtajaksi. Chelsea painottaa myös, että kannattajien mielipiteitä kuunnellaan aiempaa säännöllisemmin.

– Olemme edelleen täysin sitoutuneita pitkäjännitteiseen [työhön] ja seuramme kestävään menestykseen ja siihen, että täytämme lupauksen, jonka teille teimme.