Virallista! Wolvesin Rúben Neves siirtyy ennätyssummalla Saudi-Arabiaan
Wolverhampton on vahvistanut, että sen keskikenttäpelaaja Rúben Neves siirtyy saudiarabialaiseen Al-Hilaliin.
Athleticin mukaan Wolves saa kapteenistaan 55 miljoonan euron siirtokorvauksen, seurahistoriansa ennätyssumman.
Neves, 26, siirtyi Englantiin kesällä 2017 kasvattajaseurastaan Portosta, kun Wolves pelasi vielä Mestaruussarjassa. Vuotta myöhemmin Wolves aloitti tähän päivään jatkuneen taipaleensa Valioliigassa.
Portugalin A-maajoukkueessa 41 kertaa esiintynyt Neves pelasi Wolvesin paidassa 253 ottelua.
– Kaikki Wolvesissa haluavat kiittää Rúbenia kaikesta siitä, mitä hän on tehnyt seuran hyväksi kuuden vuoden aikana. Ei ainoastaan hänen ponnisteluistaan ja sitoutumisestaan pelaajana, vaan myös ihmisenä kentän ulkopuolella, kommentoi Wolvesin urheilutoimenjohtaja Matt Hobbs seuran tiedotteessa.
– Rúben on ruumiillistuma kaikesta siitä, mitä etsitään, kun yritetään tuoda pelaajia jalkapalloseuraan: johtaja, nöyrä mies ja äärimmäisen lahjakas jalkapalloilija, joka vei Wolvesin eri tasolle.
– Hän oli osa tämän seuran hienoa aikakautta, ja häntä tullaan pitämään yhtenä kaikkien aikojen parhaista pelaajistamme. Olemme kiitollisia kaikesta siitä, mitä hän on tehnyt Wolvesin eteen, ja toivotamme hänelle ja hänen perheelleen kaikkea hyvää tulevaisuuteen.
Neves liittyy osaksi kohuttua Euroopasta poistuvien jalkapalloilijoiden joukkoa, joka on päättänyt lähteä harjoittamaan ammattiaan Saudi-Arabiaan tähtitieteellisten sopimusten perässä.
Portugalilaistaituria on pidetty siinä mielessä poikkeuksena joukon muihin pelaajiin, että hän on vielä uransa parhaassa iässä ja hänellä olisi huhujen mukaan ollut ottajia myös Euroopan huippuseuroissa.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Jos et voi voittaa heitä, osta heidät: Nottingham Forestilta mielenkiintoinen hankinta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Fulham: Heikompi kuin viime kaudella
- Huippuvahvistus myönsi: Brighton on vain väliporras matkalla ylöspäin
- Sieltä se tuli! Fulham vahvistuu – tiskiin lyötiin ennätyskorvaus
- AC Milan puki myyntihousut jalkaan – nämä Valioliiga-seurat kärkkyvät avainpelaajaa
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Lähde: Tottenhamistakin tuttu mies korvaamassa Arsenalin tähtihankinnan
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Hyökkääjä on kesän yksi suurimmista hahmoista – saattaa siirtyä pian Valioliigaan
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Hull City: suoraan takaisin
- Athletic: Valioliigaseurat hierovat vaihtokauppaa – tähtipelaajat vaihtamassa päittäin