Eddie Howe vahvisti: Newcastle-fanien suuri suosikki saattaa jättää seuran – ”FFP on iskenyt meihin”

Newcastlen manageri Eddie Howe on vahvistanut, että laitahyökkääjä Allan Saint-Maximin neuvottelee siirrosta muualle.
Näyttävistä harhautuksistaan tunnettu Saint-Maximin, 26, on noussut Newcastlessa suureksi kannattajien suosikiksi siirryttyään seuraan OGC Nicesta neljä vuotta sitten. Huhuissa tuulennopeaa ranskalaislaituria on viety Saudi-Arabiaan.
Howe antoi ymmärtää, että pelaajan potentiaaliseen lähtöön ei liity mitään draamaa, mutta taloudellisen reilun pelin säännöt (FFP) pakottavat Newcastlea myymään pelaajia.
– En usko, että Maxi välttämättä haluaa lähteä, mutta hän saattaa kokea, että nyt on oikea aika siirtyä, kommentoi Howe BBC:n mukaan.
– Minun on vaikea puhua hänen puolestaan, mutta hän ei ole pyytänyt lähteä. Hänen ja meidän valmentajien välillä ei ole ollut mitään ongelmia. Me kaikki rakastamme häntä.
– Jos hän lähtee, menetämme hänet hyvin raskain mielin. Rakastamme hänen kanssaan työskentelyä, hän on tärkeä tekijä, meillä on ollut todella vahva työsuhde, ja olisi surullista, jos hän lähtisi.
– Maxi on pelaaja, joka herättää kiinnostusta. FFP on uusi dynamiikka, joka todella tuli esiin ensimmäisen siirtoikkunan jälkeen täällä, kun tiesimme, että se vaikuttaisi meihin.
– Olisin iloinen, jos [Saint-Maximinin] kauppa ei mene läpi. Se tietysti vaikuttaisi mahdollisuuksiimme hankkia lisää pelaajia, ja sitten meidän olisi mahdollisesti myytävä toinen pelaaja. Näin FFP on iskenyt meihin.
Kaikkiaan Saint-Maximin on pelannut Newcastlessa 124 ottelua tehden niissä yhteensä 13 maalia ja syöttäen 21.
Newcastlen omistaa Saudi-Arabian julkinen investointirahasto (PIF), joka otti hiljattain haltuunsa Saudi-Arabian liigan neljä suurinta seuraa. Yksi niistä on Jeddassa pelaava Al-Ahli, jota on huhuttu Saint-Maximinin uudeksi seuraksi.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Virallista: Arsenal ja Chelsea tekivät ison pelaajakaupan – siirtosumma voi nousta 60 miljoonaan euroon
- Turkin suurseura teki tarjouksen Manchester Cityn ykkösvahdista
- Tottenham kiinnostunut Bournemouth-topparista – hintalappu selvillä
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Liverpool tarjoaa 80 miljoonaa euroa ranskalaishyökkääjästä
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Teddy Sheringham: Marcus Rashford ei ansaitse siirtyä Barcelonaan
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla