Chelsea on päässyt puolustajansa Levi Colwillin kanssa yhteisymmärrykseen kuuden vuoden mittaisesta jatkosopimuksesta. Sopimusta ei olla Athleticin tietojen mukaan vielä virallisesti allekirjoitettu.

Colwill, 20, vietti viime kaudella onnistuneen lainajakson Brightonissa. 17 ottelussa esiintynyt englantilaistoppari nousi kuudenneksi sijoittuneen seuran avainpelaajien joukkoon.

Liityttyään alle 21-vuotiaiden EM-kisojen jälkeen Chelsean vahvuuteen Colwill on esiintynyt säännöllisesti harjoituskiertueen otteluissa Yhdysvalloissa. Blues-luotsi Mauricio Pochettino kehui ensimmäisen pelin jälkeen nuorukaisen voivan kehittyä yhdeksi Englannin parhaista toppareista.

Chelsean kasvattama Colwill on kuulunut seuran organisaatioon yhdeksänvuotiaasta saakka. Toppari taistelee tulevalla kaudella peliajasta muun muassa Benoit Badiashilen, Thiago Silvan ja Trevor Chalobahin kanssa.

LUE MYÖS!