Jamie Carragherilta täyslaidallinen Liverpoolin siirtoikkunasta: ”Ihan täysi vitsi, pelkkää sotkua”

Liverpool-legenda Jamie Carragher ei ole ollut kovin vakuuttunut vanhan seuransa touhuista kesän siirtomarkkinoilla.
Liverpool on menettänyt tai päästänyt pois riveistään Fabinhon, Jordan Hendersonin, Roberto Firminon, Naby Keïtan, Alex Oxlade-Chamberlainin ja James Milnerin.
Vahvistuksia on hankittu tilalle toistaiseksi kaksi: Dominik Szoboszlai ja Alexis Mac Allister. Jos se Liverpoolista olisi kiinni, lisääkin olisi jo tullut. Ongelma vain on ollut se, että Poolin himoitsemat pelaajat ovat valinneet toisin. Liverpool oli jo päässyt Brightonin kanssa sopuun Moisés Caicedon siirrosta, mutta Caicedo halusi Chelseaan. Pool olisi halunnut myös Roméo Lavian, mutta hänkin on siirtymässä Chelseaan.
Kaiken lisäksi tuoreeltaan on huhuttu, että Mohamed Salah ja jopa Alisson saattaisivat haluta siirtyä ison rahan perässä Saudi-Arabiaan.
– Tämä on ollut ihan täyttä sotkua! Yksi vitsi, noloa! Carragher pauhasi Sky Sportsilla.
– Liverpool on aika vaikeassa tilanteessa. Heidän on pakko vahvistaa keskikenttäänsä, ja kaikki tietävät, että he ovat epätoivoisia.
– He olivat valmiita tarjoamaan jo 60 miljoonaa puntaa Laviasta, vaikka pari päivää aiemmin he kieltäytyivät maksamasta 50:tä miljoonaa. Tämä on ollut ihan täyttä sotkua.
– Liverpool on tiennyt jo vuoden ajan, että keskikentälle tarvitaan vahvistuksia.
– En syytä tästä omistajia, vaan Liverpoolin organisaatiorakennetta. Viimeisen 18 kuukauden aikana seurassa on ollut jo neljä jalkapallojohtajaa. Heidän tehtävänsä on saada siirrot maaliin.
– Liverpool ei ole saanut siirtoja maaliin, ja se on noloa.
Man United -legenda Gary Neville antoi tulitukea Carragherille.
– Jos Chelsea ostaa nuo molemmat (Caicedon ja Lavian), Liverpoolissa on ison pohdinnan paikka. Tällaista ei yleensä tapahdu Liverpoolille, Neville sanoi.
– Tiedämme, että Chelsea käyttää paljon rahaa, mutta Liverpoolin päihittäminen kahden pelaajan kohdalla on aikamoista.
LUE MYÖS
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Liverpool-fanit buuasivat Trent Alexander-Arnoldille – Arne Slot otti kantaa
- Nottinghamin omistaja meni vihaisena valmentajan puheille – näin Nuno kommentoi
- Man Unitedin vire ”hävettää” Rúben Amorimia – portugalilaisluotsi kyseenalaisti tulevaisuutensa seurassa
- Arsenal nousi kahden maalin takaa tasoihin Liverpoolin vieraana – kotiyleisö buuasi entiselle suosikilleen
- West Ham katkaisi surkean putkensa jatkamalla Man Unitedin vastaavaa
- Newcastle voitti Chelsean ja nousi kolmanneksi – Nicolas Jackson sai suoran punaisen kortin
- Mikel Arteta: Arsenalin mestaruushaaveet kaatuivat loukkaantumisiin
- Paul Scholes pettyi Manchester Unitedin asenteeseen: ”Se on hullua”
- Erling Haaland kertoi mielipiteensä vaikeasta kaudesta: ”Meillä ei ollut tarvittavaa intohimoa”
- Valioliigan sarjajumbo pakotti Manchester Cityn tasapeliin
- Jamie Vardy kiinnostaa edelleen Valioliigassa – onko tässä miehen uusi osoite?
- Paul Scholes pettyi Manchester Unitedin asenteeseen: ”Se on hullua”
- Man Unitedin vire ”hävettää” Rúben Amorimia – portugalilaisluotsi kyseenalaisti tulevaisuutensa seurassa
- Arsenal nousi kahden maalin takaa tasoihin Liverpoolin vieraana – kotiyleisö buuasi entiselle suosikilleen
- Nottingham kaavailee isoa kaappausta Liverpoolista
- Newcastle voitti Chelsean ja nousi kolmanneksi – Nicolas Jackson sai suoran punaisen kortin
- Arsenal tekemässä toista espanjalaishankintaa
- Mikel Arteta: Arsenalin mestaruushaaveet kaatuivat loukkaantumisiin
- Vaikeat sopimusneuvottelut auttoivat Mohamed Salah’ta pelaamaan uransa parhaan kauden: ”Se oli lopulta etu”
- Fabrizio Romano: Arsenal tehnyt kesän ensimmäisen hankinnan