Matheus Nunes sai jättisiirtonsa Man Cityyn – Wolves pettyi pelaajan käytökseen
Wolverhamptonin urheilutoimenjohtaja Matt Hobbs sanoo pettyneensä siihen, miten keskikenttäpelaaja Matheus Nunes painosti seuraa myymään hänet Manchester Cityyn.
Valioliigan hallitseva mestari kertoi perjantaina, että se on hankkinut Nunesin, 25, Wolvesista viiden vuoden sopimuksella. Lehtitietojen mukaan manchesterilaiset maksoivat Portugalin maajoukkuepelaajasta noin 62 miljoonaa euroa.
Nunes ehti viettää Wolverhamptonissa vain vuoden. Hän siirtyi seuraan viime kesänä kotimaastaan Sporting CP:n riveistä ja esiintyi debyyttikaudellaan Englannissa 39 ottelussa.
Wolves ehti hylätä yhden Manchester Cityn tarjouksen ennen kuin seurat pääsivät sopuun Nunesin siirrosta. Avaustarjouksen jälkeen portugalilaistaituri kieltäytyi harjoittelemasta Wolvesin kanssa ja ilmoitti seuralle, että hän haluaa siirtyä Cityyn.
Hobbs myöntää, että Wolverhampton sai Nunesista mukavan siirtokorvauksen, mutta hän pettyi pelaajan käytökseen.
– Olin pettynyt siihen, miten se päättyi. Matheusin kanta ei ollut välttämätön, mutta päädyimme kuitenkin kaikkien kannalta hyvään ratkaisuun, sanoi Hobbs Wolvesin sivuilla.
– Matheus on valtavan lahjakas pelaaja, mutta hän myöntäisi, että hän ei viime kaudella saavuttanut odotuksiaan. Mutta kausi oli joukkueelle vaikea, joten ehkä hän ei pystynyt siihen.
– Olemme menettäneet pelaajan, jolla on paljon potentiaalia ja kykyjä, mutta tilanne on johtanut siihen, että olemme tuoneet joukkueeseen lisää pelaajia, jotka parantavat joukkuetta ja tuovat kilpailua ryhmään. Pelaajat täällä haluavat kilpaillla harjoituksissa, joten vaikka menetimme hyvän pelaajan, se on tehnyt meistä kokonaisuutena kilpailukykyisemmän ja paremman joukkueen.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Telegraph: Liverpool aloittaa neuvottelut valmentajaehdokkaan kanssa
- Huippupelaaja jättää Liverpoolin – seuralta vahvistus
- Expressen: Valioliigaan valmistellaan Ruotsista merkittävää hankintaa
- Romano: Liverpool-pelaaja saattaa vaihtaa maisemaa kesällä
- Steven Gerrard otti kantaa Andoni Iraolan Liverpool-huhuihin
- Declan Ricelta synninpäästö Arsenalin pilkkumokaajille: ”Voitamme yhdessä, häviämme yhdessä”
- Mikel Arteta: Gabriel halusi vetää viimeisen rangaistuspotkun
- Mikel Arteta Arsenalin tappiosta Mestarien liigan finaalissa: ”Todella vaikea hyväksyä”
- PSG:n Luis Enrique: Arsenal teki finaalista vaikean pelin
- Chelsealta välitöntä kuittailua Arsenalille
- Huippupelaaja jättää Liverpoolin – seuralta vahvistus
- Arne Slotia viedään välittömästi toiseen suurseuraan
- Mikel Arteta: Gabriel halusi vetää viimeisen rangaistuspotkun
- Expressen: Valioliigaan valmistellaan Ruotsista merkittävää hankintaa
- Telegraph: Liverpool aloittaa neuvottelut valmentajaehdokkaan kanssa
- Mikel Arteta Arsenalin tappiosta Mestarien liigan finaalissa: ”Todella vaikea hyväksyä”
- Kieran Trippier löysi uuden seuran
- Steven Gerrard otti kantaa Andoni Iraolan Liverpool-huhuihin
- Romano: Liverpool-pelaaja saattaa vaihtaa maisemaa kesällä
- Alan Shearer: Newcastle teki oikean ratkaisun myytyään tähtensä jättisummalla