Ex-kumppani Gabriela syyttää Man United -tähteä rajusta parisuhdeväkivallasta – maajoukkue pudotti kokoonpanosta

Manchester Unitedin Antony on pudotettu Brasilian maajoukkueesta käynnissä olevan rikostutkinnan myötä. Laiturin entinen tyttöystävä Gabriela Cavallin on syyttänyt häntä rajusta parisuhdeväkivallasta.
Brasilian maajoukkueessa Antonyn, 23, pudotusta on perusteltu ”julkisuuten vuotaneilla yksityiskohdilla”, jotka täytyy tutkia. Pelaajan korvaa Arsenalin Gabriel Jesus.
Brasilialainen uutistoimisto UOL Esporte julkaisi syytökset maanantaina. Sekä Sao Paulon että Suur-Manchesterin poliisi ovat tutkineet väitteitä, jotka Antony on itse kiistänyt.
Cavallin syyttää Antonyn puskeneen häntä Manchesterissa hotellissa 15. päivä tammikuuta aiheuttaen hoitoa tarvinneen avohaavan päähän. Hän myös väittää saaneensa nyrkin iskun rintaansa vaurioittaen naisen silikonimplanttia. Vamma vaati leikkauksen.
Antony hyökkäsi UOL:in tietojen mukaan Cavallin kimppuun ensimmäistä kertaa lomalla Brasiliassa kesällä 2022, kun hän oli raskaana. Nainen väittää jalkapalloilijan uhanneen tuolloin heittää hänet ulos liikkuvasta autosta.
Viimeisimpänä Cavallin kertoo Antonyn heittäneen lasin häntä kohti, joka viilsi naisen sormea hänen yrittäessä puolustaa itseään.
Antony julkaisi itse oman lausuntonsa sosiaalisessa mediassa, jossa hän kiisti käyttäneensä koskaan fyysistä väkivaltaa Cavallinia kohtaan. Hän kuvaili kaksikon parisuhdetta myrskyisäksi.
– Voin rauhallisesti todeta syytökset valheellisiksi ja jo hankitut todisteet ja muu todistusaineisto tulevat todistamaan syyttömyyteeni, Antony kommentoi lausunnossaan.
Man United päätti vasta sisäisen tutkintansa Mason Greenwoodin tapauksessa. Oma kasvatti lainattiin Espanjan La Ligaan Getafeen.
Greenwoodiin kohdistuneet syytteet kumppaninsa raiskausyrityksestä ja pahoinpitelystä kumottiin helmikuussa.
LUE MYÖS!
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Bryan Mbeumo siirtymässä jättisummalla Manchester Unitediin
- Valioliigaan noussut Sunderland hankkimassa laitahyökkääjän 20 miljoonalla eurolla
- Bild: Luis Díaz pääsi Bayern Münchenin kanssa yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- Manchester City myi keskikenttäpelaajansa Serie A:han
- Neuvottelut käyntiin – João Félix haluaa palata vanhaan seuraansa
- Erik ten Hag ei ole kiinnostunut hankkimaan Antonya Bayer Leverkuseniin
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Teddy Sheringham: Marcus Rashford ei ansaitse siirtyä Barcelonaan
- Liverpool tarjoaa 80 miljoonaa euroa ranskalaishyökkääjästä
- Manchester United korotti tarjoustaan Bryan Mbeumosta
- Liverpool tarjoaa 80 miljoonaa euroa ranskalaishyökkääjästä
- Teddy Sheringham: Marcus Rashford ei ansaitse siirtyä Barcelonaan
- Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Athletic: Luis Díaz haluaa jättää Liverpoolin
- Neuvottelut käynnissä – Ashley Young saattaa palata kasvattajaseuraansa
- Valioliigan sarjanousija haluaa Granit Xhakan – tarjoaa kolmivuotista sopimusta
- Bournemouth hankki maalivahdin Chelseasta
- Liverpool lähestynyt Newcastlea yli 100 miljoonan euron jättisiirrosta
- Brentford tarjosi 40 miljoonaa euroa Ipswich-taiturista