David Silva: Vain yksi seura voi taistella Manchester Cityn kanssa Valioliigan mestaruudesta

David Silva kuuluu Manchester Cityn suurimpiin seuralegendoihin.
Hiljattain uransa polvivamman vuoksi lopettanut Silva edusti Manchester Cityä vuodet 2010-20. 436 ottelussa syntyi 77 maalia ja peräti 140 maalisyöttöä. Silva juhli Manchester Cityn kanssa muun muassa neljästi Valioliigan mestaruutta.
Manchester City julkaisi Silvan patsaan Etihad Stadiumin edustalla elokuussa 2021.
Mirror haastatteli Silvaa, joka kertoi mielipiteensä Pep Guardiolan joukkueesta.
– Manchester Cityllä on uskomaton joukkue täynnä uskomattomia pelaajia. Tämä on Guardiolan kahdeksas kausi Manchester Cityssä. Ensimmäinen kausi meni totutellessa Valioliigaan, mutta nyt puhumme pysäyttämättömästä joukkueesta.
Silvan mukaan vain Arsenal voi haastaa Manchester Cityn mestaruustaistelussa. Manchester City johtaa parhaillaan Valioliigaa kahden pisteen erolla Tottenhamiin, Liverpooliin, West Hamiin ja Arsenaliin.
– Arsenal on ainoa seura, jonka uskon kykenevän haastamaan Manchester Cityn mestaruudesta. En usko muiden seurojen onnistuvan siinä.
Manchester City juhli viime kaudella historiallista triplamestaruutta. Silva on onnellinen vanhan seuransa puolesta.
– Katsoin viime kaudella melkein kaikki Manchester Cityn Mestarien liigan ottelut. En itse onnistunut voittamaan Mestarien liigaa Manchester Cityssä, mutta olen hyvin onnellinen seuran puolesta, että he viimein onnistuivat siinä. Manchester City ansaitsee sen. Kannattajat ansaitsevat Valioliigan, Mestarien liigan ja FA Cupin voitot. Triplamestaruus oli uskomaton saavutus.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Manchester Unitedin luottotoppari joutuu leikkaukseen
- Virgil van Dijk otti kantaa puhuttaneeseen tuomarivirheeseen: ”Olen menettämässä uskoani”
- Brentford-luotsi pettyi VAR:iin: ”Tiedän, että siitä puhuminen on trendikästä, mutta…”
- Englannin naisten pääsarjakausi potkaistiin käyntiin yleisöennätyksen kera – Emirates Stadium myytiin miltei loppuun
- Kaksi Sheffield Wednesdayn kannattajaa herjasi törkeästi Bradley Lowerya – seuralta suorat sanat: ”Tuomitsemme tämän jyrkästi”
- Huima paljastus: Tässä on syy, miksi Liverpoolin johtomaali hylättiin Tottenhamia vastaan
- Tottenhamin ja Liverpoolin pelaajat kuittailevat toisilleen julkisesti somessa: ”Painu kotiisi itkemään”
- Erotuomarijärjestö myönsi suuren virheen Tottenhamin ja Liverpoolin välisessä ottelussa
- Jürgen Kloppilta suorat sanat: ”En ole koskaan nähnyt yhtä epäreilua ottelua”
- Tottenhamin ja Liverpoolin huippuottelusta ei draamaa puuttunut – kyseenalaisesti hylätty maali, kaksi punaista ja lisäajan ratkaisu
- Erotuomarijärjestö myönsi suuren virheen Tottenhamin ja Liverpoolin välisessä ottelussa
- Tottenhamin ja Liverpoolin pelaajat kuittailevat toisilleen julkisesti somessa: ”Painu kotiisi itkemään”
- Huima paljastus: Tässä on syy, miksi Liverpoolin johtomaali hylättiin Tottenhamia vastaan
- Jürgen Kloppilta suorat sanat: ”En ole koskaan nähnyt yhtä epäreilua ottelua”
- Tottenhamin ja Liverpoolin huippuottelusta ei draamaa puuttunut – kyseenalaisesti hylätty maali, kaksi punaista ja lisäajan ratkaisu
- Manchester United pelaa surkeinta alkukautta yli 30 vuoteen
- Suuryllätys Valioliigassa! Manchester City hävisi ensimmäistä kertaa tällä kaudella
- Man United erikoisessa tilanteessa: seura sai rukkaset Ranskan maajoukkuemieheltä, mutta ei luovuta
- Lähde: Feyenoord yrittää rikkoa seuraennätyksensä isoilla kaupoilla Tottenhamin kanssa
- Matheus Nunes suututti Wolverhamptonin kannattajat ennen siirtoaan Manchester Cityyn: ”Olen pahoillani”