Thierry Henry: Arsenalin ykkösmaalivahti vaihtui pysyvästi: ”Kyse ei ole rotaatiosta”
Arsenalin päävalmentaja Mikel Arteta on peluuttanut viime aikoina David Rayaa ykkösmaalivahtinaan.
Raya pelasi nollapelin viime viikonloppuna Evertonin vieraana ja nollasi myös PSV:n keskiviikkona Mestarien liigassa.
Kahden kauden ajan ykkösmaalivahtina pelannut Aaron Ramsdale on löytänyt itsensä penkiltä. Artetan ratkaisu on yllättänyt monet, mutta se on tuottanut tulosta, sillä Raya ei ole toistaiseksi päästänyt maaliakaan.
Arsenal-legenda Thierry Henryn mielestä nokkimisjärjestys on muuttunut pysyvästi. Henryn mukaan Arteta ei hankkinut Rayaa kakkosmaalivahdiksi.
– Arteta näkee Rayan maalivahtina, joka kykenee voittamaan Valioliigan mestaruuden. Kun Arteta myi Bernd Lenon, hän näki Ramsdalen maalivahtina, joka voi viedä joukkueen neljän parhaan joukkoon. Arteta hankki Rayan ja uskoo, että hän on parempi maalivahti, Henry summasi CBS Sportsille.
– Kyse ei ole rotaatiosta. Artetan mielestä Raya on parempi ja sillä selvä. Pelatessasi suurseurassa joudut kilpailemaan pelipaikastasi. En usko Artetan haluavan käyttää rotaatiota maalilla. Hän hankki maalivahdin, jonka uskoo voittavan mestaruuden. Leno kävi läpi saman tilanteen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
- Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
- Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Wolves erotti päävalmentajansa
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”