Wolverhamptonista kauden kynnyksellä eronnut Julen Lopetegui: ”Asiat muuttuivat enemmän kuin olisin odottanut”
Julen Lopetegui erosi Wolverhamptonin päävalmentajan paikalta vain muutama päivä ennen Valioliigan käynnistymistä.
Wolverhampton ei kyennyt vahvistamaan joukkuettaan kesällä talousongelmien vuoksi. Wolverhampton oli lisäksi menettänyt useita avainpelaajiaan, joten lähtökohdat kauteen olivat surkeat. Lopetegui pettyi seuran toimintaan sen verran pahasti, että hän päätti jättää Wolverhamptonin juuri ennen kauden alkua.
Athletic haastatteli edelleen Englannissa asuvaa Lopeteguita, joka kertoi muun muassa siitä, millaista oli poistua Wolverhamptonista. Lopetegui valmensi seuraa vajaan vuoden ajan.
– Se ei ollut helppoa minulle. Se oli sääli. Muistan, miten me ja monet työntekijät itkimme. Se sitoutuneisuus ja työolosuhteet, jotka loimme sinne lyhyessä ajassa eivät olleet normaaleja. Se oli niin erityistä.
Athletic tiedusteli Lopeteguilta, uskoiko hän Wolverhamptonin kykenevän kehittymään muun muassa Brightonin kaltaiseksi seuraksi silloin, kun luotsi hyväksyi sopimustarjouksen.
– Kyllä. Sitten joku muuttui. Ja sitten kun asiat muuttuivat – enemmän kuin olisin odottanut – oli aika tehdä päätöksiä tulevaisuuden suhteen.
Lopetegui on valmis palaamaan valmentamisen pariin.
– Minulle tärkeää on uskoa projektiin. Joskus projekti on sellainen, että taistelet sarjapaikasta, kuten me taistelimme viime kaudella. Joskus taistelet europaikasta tai pokaalista. Se riippuu seurasta. Olen valmentanut erilaisissa projekteissa. Olen taistellut liigamestaruuksista, valmentanut Espanjan A-maajoukkuetta ja vienyt Sevillan ensimmäistä kertaa koskaan kolmesti peräkkäin La Ligan neljän kärkeen.
Wolverhampton on parhaillaan 16. sijalla Valioliigassa. Kuudesta ottelusta tuloksena on neljä pistettä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpoolin megahankinta osui vihdoin: ”Minun on hyväksyttävä tämä”
- Pep Guardiola sankaristaan: ”Välillä huudan hänelle, ja välillä haluan suudella häntä”
- ”Hän on taktinen nero” – Unai Emery kerää isoa kiitosta
- Seuralegenda huolissaan Arsenalin ongelmasta: ”Emme voi jatkaa näin”
- Unai Emery toppuutteli mestaruuspuheita: ”En ajattele sitä”
- Enzo Maresca kommentoi Cole Palmerin kiukkuilua
- Mikel Arteta kritisoi omiaan: ”Se jää takaraivoon”
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Florian Wirtz onnistui viimein maalinteossa – Arne Slot: ”Joukkue on jo nähnyt sen, mitä hän tuo meille”
- Wolverhampton teki kyseenalaista valioliigahistoriaa
- Rúben Amorim vaihtoi pelaajansa pelipaikkaa – tuotti heti tulosta: ”Tiesin siitä jo muutama päivä sitten”
- Ollie Watkins hiljensi Stamford Bridgen – Aston Villa kolmen pisteen päässä Valioliigan kärkipaikasta
- Enzo Maresca kommentoi Cole Palmerin kiukkuilua
- Sean Dyche latasi suorat sanat tuomaritoiminnasta: ”Olen täysin ymmälläni”
- Mikel Arteta kritisoi omiaan: ”Se jää takaraivoon”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Unai Emery toppuutteli mestaruuspuheita: ”En ajattele sitä”
- Arsenal nappasi Valioliigan kärkipaikan takaisin itselleen – Martin Ødegaard maalinteossa