Chelsean uusi sponsori ylpeilee Venäjä-yhteyksillään – Valioliiga ei puutu peliin
Ison-Britannian hallitus ja Valioliiga eivät aio puuttua Chelsean uuteen 12 miljoonan punnan sponsorisopimukseen kryptoyhtiö BingX:n kanssa, kertoo Telegraph.
Perjantaina julkistettiin, että BingX toimii Chelsean paidan hihasponsorina loppukauden ajan ja sponsoroi joukkueen harjoitusasuja kahdella seuraavalla kaudella.
BingX on kuvaillut itseään ”venäläisen kryptoyhteisön vakaaksi tukijaksi”. Viime marraskuussa kryptoyhtiö ylpeili yhteyksillään Venäjälle ja järjesti Moskovan teknologiaviikolla ”näkyvän tapahtuman”, jossa se esitteli ”sitoutumistaan innovointiin ja vuorovaikutukseen Venäjän kryptoyhteisössä”.
Brittihallituksesta on vahvistettu Telegraphille, että mikään ei viittaa siihen, että BingX:llä olisi yhteyksiä henkilöihin tai yrityksiin, joihin on kohdistettu pakotteita Venäjän hyökättyä Ukrainaan.
Valioliigalla ei ole erityisiä Venäjää koskevia sääntöjä, ja se ottaa mallia hallituksen pakotejärjestelmästä, joten sillä ei ole syytä puuttua Chelsean uuteen sponsorisopimukseen.
Chelsean nykyiset omistajat ostivat seuran toissa vuonna venäläiseltä Roman Abramovitšilta, joka omisti seuran 19 vuoden ajan. Abramovitš oli yksi henkilöistä, joihin brittihallitus kohdisti pakotteita, minkä seurauksena hänen oli käytännössä myytävä seura.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- BBC: Manchester City kahden jättikaappauksen perässä
- Valioliigaseura hankki MM-kisatähden isolla rahalla
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Chelsea: Takaisin isojen joukkoon
- Bild: Bayern Münchenillä hurjia suunnitelmia – tähtäimessä Valioliigan supertähti
- Fantasy Premier League: Katso parhaat puolustajat joukkueeseesi
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Arsenal kylvetti Manchester Cityä
- Sky: Turkkilaisseuran varahyökkääjä lähellä siirtoa Valioliigaan
- Man City menetti supertähtensä – tässä on Rodrin uusi seura
- Sky: Aston Villa teki päivässä sen, mihin PSG oli käyttänyt kuukauden
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Tottenham: Iso luuta lakaissut
- Arsenal kylvetti Manchester Cityä
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Aston Villa: Mitä euromenestyksen jälkeen?
- Sky: Turkkilaisseuran varahyökkääjä lähellä siirtoa Valioliigaan
- Romano: Tottenhamin rotaatiosta pudonnut maalivahti siirtymässä Italiaan
- Borussia Dortmund kiilasi Evertonin edelle
- Sky: Nottingham Forest myy hyökkääjänsä sarjanousijalle
- Valioliigan kausiennakko 2026-27: Brighton – Kuka tekee maalit?